"Չեմ կարող նշել, թե Կառավարության որոշումը՝ 31650.0 հազար դրամ հատկացնել Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցում աշխատանքեր սկսելուն, որքանով կլուծի խնդիրը, քանի որ դրա համար լուրջ տնտեսագիտական հաշվարկներ են պետք, սակայն գտնում եմ, որ հարցը պետք է լուծվի սկզբունքորեն։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մայիսի 6-ին ասաց բնապահպան, «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Դանիելյանը։
«Կառավարության նախատեսած քայլերն այն աշխատանքերն են, որոնք անհապաղ պետք է արվեն։ Դա առաջին փուլն է։ Ցանկապատը պետք է լինի, ջրահեռացման աշխատանքները պետք է լինեն, այդ բոլորն անպայման պետք է արվի եւ ակնհայտորեն դա շատ ճիշտ է։ Բայց դա ժամանակավոր լուծում է»,-նշեց բնապահպանը՝ հավելելով, որ Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցը այնպիսի օբյեկտ է, որը լուրջ վերահսկողության պահանջ ունի։ «Այդ խնդիրը հենց այսօր պետք է լուծվի»,-ասաց նա։ Կարինե Դանիելյանը նաեւ նշեց, որ Կառավարության այս որոշումից հետո թունաքիմիկատների գերեզմանոցի վտանգավորությունը հարակից տարածքների բնակիչներ համար հնարավոր է, որ նվազի, սակայն միայն ժամանակավորապես։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարությունն այսօր որոշում է ընդունել Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի ծածկի, ջրահեռացման համակարգի եւ ցանկապատի վերականգնման, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար հատկացնել 31650.0 հազար դրամ։

Не могу отметить в какой степени решит проблему постановление правительства Армении о выделении 31 млн. 650 тысяч драмов для начала работ на кладбище ядохимикатов, так как для этого нужны серьезные экономические расчеты, однако считаю, что вопрос должен быть решен принципиально. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am заявила эколог, председатель ассоциации «Во имя стабильного человеческого развития» Карине Даниелян.
«Предусмотренные правительством шаги – это та работа, которая должна быть проведена без промедления. Это первый этап. Ограда должна быть, должна быть работа по дренажу, это все обязательно должно быть сделано , и все это очевидно совершенно верно. Но это временное решение», — отметила эколог, добавив, что кладбище ядохимикатов в Нубарашене является объектом, требующим серьезного контроля. Карине Даниелян также отметила, что после принятия решения правительства возможно уменьшение опасности кладбища ядохимикатов Нубарашена для жителей близлежащих территорий, но только временно.
Напомним, что правительство Армении 6 мая приняло решение о выделении из резервного фонда средств на разработку проектно-сметной документации для проведения работ на кладбище ядохимикатов.