Կիեւում միջազգային հանցավոր խմբի գործունեությանը մասնակցության կասկածվող Ուկրաինայի երկու քաղաքացի է ձերբակալվել:
Korrespondent.net-ը, վկայակոչելով Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությանը, հայտնում է, որ հանցագործները մարդկային օրգաններ են հափշտակել՝ դրանք հետագայում վաճառելու նպատակով:
«Չարագործները պոտենցիալ դոնորներին ընտրում են գյուղական վայրերի ոչ այդքան ապահովված բնակիչների շրջանից եւ նրանց ուղարկում Ասիայի ու Լատինական Ամերիկայի երկրներ՝ օրգանների փոխպատվաստման ապօրինի վիրահատություններ կատարելու նպատակով: 2010-2014թ. նրանց զոհերի թվում են Ուկրաինայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Լիտվայի եւ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ», - ասվում է հաղորդագորւթյան մեջ:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. Շալիմովի անվան ինստիտուտի (Կիեւ) 3 բժիշկ-փոխպատվաստող էր ձերբակալվել: Իրավապահների տվյալներով՝ բժիշկները ներգրավված են եղել հանցավոր խմբավորման գործունեությանը, որի մասնակիցները երկար ժամանակ զբաղվել են Ուկրաինայից Ադրբեջան մարդկանց վաճառքով: Խմբավորման առաջնորդը բժշկական կրթություն չունեցող Իսրայելի քաղաքացի է եղել:
Քննության տվյալներով՝ ինստիտուտի բժիշկնեը 25 վիրահատություններից 15-ը Ադրբեջանում են կատարել, մնացածները՝ Էկվադորում եւ Կոսովոյւմ: Երկու վիրահատություն անմիջականորեն իրականացվել է Շալիմովի անվան ինստիտուտում:

В Киеве задержаны двое граждан Украины, подозреваемых в причастности к деятельности международной преступной группы.
Как сообщает korrespondent.net со ссылкой на Службу безопасности Украины, преступники изымали человеческие органы для последующей продажи.
«Злоумышленники вербовали потенциальных доноров из числа малообеспеченных жителей сельской местности и отправляли людей в страны Азии и Латинской Америки для проведения незаконных операций по трансплантации органов. В течение 2010-2014 годов они переправили за границу около полусотни граждан Украины, Азербайджана, Армении, Литвы и Российской Федерации», - говорится в сообщении.
Задержанные подозреваются в совершении преступления, предусмотренного ч.2 ст.149 (торговля людьми или другое незаконное соглашение относительно человека, совершенное по предварительному сговору группой лиц) Уголовного кодекса Украины.
Напомним, что в 2010 году были задержаны три врача-трансплантолога Института им. А.Шалимова (Киев). По данным правоохранителей, врачи входили в состав преступной группировки, участники которой на протяжении длительного времени занимались торговлей людьми из Украины в Азербайджан. Лидером являлся гражданин Израиля без медицинского образования.
По данным следствия, из 25 операций 15 врачи института сделали в Азербайджане, остальные - в Эквадоре и Косово. Две операции были сделаны непосредственно в Институте им. Шалимова. В 2013 году Оболонский районный суд столицы закрыл дело против черных трансплантологов.