Ֆինն միլիոնատեր Ռեյմա Կույսլան մտադիր է հեռանալ երկրից՝ արագության գերազանցման համար ահռելի տուգանքի համար, հաղորդում է Iltalehti կայքը՝ վկայակոչելով նրա գրառումը Facebook-ում։
«10 տարի առաջ ես չէի պատկերացնի, որ լրջորեն կմտածեմ հեռանալու մասին։ Բարձր եկամուտ ունեցողների համար Ֆինլանդիայում ապրելն անհնար է»,- դժգոհել է միլիոնատերը։
Ֆիննական օրենքներով տուգանքի չափն ուղղակիորեն կապված է օրինախախտի եկամուտներից, որքան հարուստ է, այնքան շատ պիտի վճարի։
Կույսլան երթեւեկել է 103 կմ/ժամ արագությամբ՝ թույլատրելի 80-ի պարագայում։ Նրան 8 տուգանք են նշանակել՝ յուրաքանչյուրը ամսական եկամտի 1/60-րդ չափով։ Միլիոնատիրոջ տարեկան եկամուտը կազմում է 6,5 մլն եվրո, ուստի նա պետք է վճարի 54024 եվրո տուգանք։

Финский мультимиллионер Рейма Куйсла задумался о переезде после получения гигантского штрафа за превышение скорости, сообщает портал Iltalehti со ссылкой на пост нарушителя в Facebook.
«Десять лет назад я бы не поверил, что мне придется серьезно задуматься о переезде. В Финляндии больше невозможно жить людям с высоким доходом!», — жалуется миллионер.
Как поясняет портал, по законам Финляндии, величина штрафа напрямую зависит от доходов нарушителя: чем он богаче, тем дороже ему обойдется несоблюдение ПДД, передает Gazeta.
В данном случае Куйсла ехал со скоростью 103 км/ч там, где лимит был установлен на уровне 80 км/ч. Ему выписали 8 так называемых поденных штрафов, каждый из которых равен 1/60 от ежемесячного дохода. Годовой заработок бизнесмена, по данным налоговой, составил €6,5 млн, соответственно теперь он должен заплатить за свой проступок €54 024.