Հայաստանի Ազգային Ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է արտերկրում աշխատողների նոր հակով հարկելու մասին օրինագիծը, որն արդեն ժողվրդի մեջ ստացել է «խոպանչիների հարկ» անվանումը։
Կողմ են քվեարկել 65 պատգամավոր, «դեմ»՝ 16-ը (ՀԱԿ, ՕԵԿ եւ «Ժառանգություն» խմբակցություններից), 21-ը ձեռնպահ են քվեարկել (ԲՀԿ եւ ՀՅԴ)։
Օրինագիծն առաջարկում էր 13 տոկոս հարկ սահմանել արտերկրում աշխատող քաղաքացիների համար, բայց միայն պայմանագրով աշխատողների։ Խոսքը այն ընկերությունների մասին է, որ աս կամ այն աշխատանքն են անելու օտարերկրյա տենդերներով։
Օրինագիծն անդրադառնալու է այն անձանց վրա, որոնք Հայաստանի տարածքից դուրս առնվազն 183 օր աշխատում են։

YEREVAN. - At the first reading the Armenian Parliament passed a bill on new taxes to be imposed on seasonal workers. The bill received 65 votes in favor and 16 against, while 21 MPs abstained.
The bill on amendments to the Law on Income Tax proposes to impose an income tax of 13 per cent on Armenian citizens working abroad, but only on those citizens who work by contract. Citizens working without contract will not have tо make any additional payments.
The bill can only be exercised with regard to those citizens who work in an Armenian company abroad for less than 183 days in a year.