«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Թբիլիսիում հունիսի 13-ի գիշերը տեղի ունեցած բնական աղետը, որ խլել է 14 մարդու կյանք եւ մի քանի տասնյակ միլիոն լարիի վնաս հասցրել, սպառնում է նաեւ Հայաստանին։ Հայաստանն այս առումով որեւէ կերպ ապահովագրված չէ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Հայհիդրոէներգո» նախագծի գլխավոր հիդրոլոգ Ռոլանդ Մանուկյանը:
Նա նշեց, որ այս խնդիրը տարիներ շարունակ՝ բացի նախագահից, բարձրացրել է թե վարչապետի, թե համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարների մոտ։ Թեեւ բոլորը խնդիրը հասկացել են, բայց հիդրոլոգի խոսքով՝ որեւէ մեկը որեւէ քայլ չձեռնարկեց խնդրի լուծման համար։
«Վտանգը նույնն է, ինչ 46-47թթ. սելավը։ Նույն բանը կարող է կրկնվել եւ դեռ ավելի վատ, որովհետեւ դրանից հետո կառավարության հատուկ պատվերով նախագիծ իրագործվեց։ Գետառից եկող ջրի մի մասը դեպի Հրազդան էր գնում։ Հիմա ամբողջը քանդված է, եւ ընդամենը մի փոքր լիճ կա, որը չի կարող ղեկավարել որեւէ բան։ Իսկ ջրանցքը, որ տանում էր դեպի Հրազդան, ոչնչացված է։ Այնպես որ՝ վտանգը շարունակվում է մեր գլխին կախված մնալ»,-ասաց հիդրոլոգը՝ հավելելով, որ երբ նման անձրեւ գա, նույն բանը կկրկնվի մեզ մոտ եւ դեռ ավելի վատ հետեւանքներով։
Մասնագետի խոսքով՝ այդ անձրեւները պետք է գան Գեղամա լեռների արեւմտյան լանջերի վրա, որ Գետառը սնվի, իսկ այս հատվածում նման անձրեւ չի եղել՝ թեեւ անձրեւաշատ տարվան, եւ դրա շնորհիվ է, որ մենք փրկվել ենք։

YEREVAN. – The disaster that took place in Tbilisi, the capital city of Georgia, also threatens Armenia, reported Zhamanak daily.
‘“Armenia is in no way insured in this sense,’ said Armhydroenergy Project Chief Hydrologist Roland Manukyan, speaking with us.
“The risk is the same as the downpour of [19]46-[19]47 [that hit Yerevan, the capital city of Armenia]. The same thing can repeat, and even worse, because thereon, with a special government order, a project was implemented [in Armenia].
‘“Some of the water coming from the Getar [River] was going toward [the] Hrazdan [River]. [But] now, it’s all destroyed, and there is only a small lake that can’t control anything. And the canal, which lead to Hrazdan, is destroyed.
‘“So, the risk continues hanging on our head,’ said the hydrologist adding that when a similar rain pours [in Yerevan], the same thing will repeat at us, and with even worse consequences.
“In his words[, however], they [i.e. the Armenian authorities] will not come to their senses until what happened in Tbilisi recurs [in Armenia],” wrote Zhamanak.
The devastating flood in Georgia’s capital city occurred in the early morning hours of June 14, as heavy rains caused the River Vere to burst its banks.