Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի մասնագետները պարզել են, որ բարի եւ դրական հիշողությունները կարող են մարդուն օգնել հաղթահարել սթրեսի հետեւանքով առաջացած դեպրեսիան: Գիտնականները մի շարք փորձեր են անցկացրել լաբորատոր կրծողների մասնակցությամբ: Ըստ Zee News-ի, գենային ինժեներիայի օգնությամբ գիտնականները եզակի մկներ են ստեղծել:
Երբ կրծողների մոտ դրական եւ լավ հիշողություններ են ձեւավորվել, նրանց մոտ որոշակի բջիջներ են նկատվել՝ , որոնք ուղղակի կապ ունեն հիշողության հետ: Արուների մոտ դրական հիշողությունները հայտնվել են էգի հետ հանդիպումից հետո: Դրանից հետո մկներին սթրեսային իրավիճակի մեջ են դրել, ինչի արդյունքում նրանք «դեպրեսիայի մեջ են ընկել»: Այնուհետեւ հետազոտողները լույսի օգնությամբ միացրել են այդ բջիջները եւ լաբորատոր կրծողներն արագորեն հաղթահարել են դեպրեսիվ վիճակը:
Ըստ Planet-today-ի, հետազոտությունները ցույց են տվել, որ բարի հիշողությունները կարող են գերիշխել բացասական հուշերին: 1987 թվականին ֆիզիոլոգիայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակ ստացած գիտնական Սուձումի Տոնեգավան կարծում է, որ այս փորձերի բացահայտումները կօգնեն մարդկանց դեպրեսիայի դեմ պայքարի նոր միջոցների մշակմանը:

Специалисты из Массачусетского технологического Института смогли определить, что добрые и позитивные воспоминания могут помочь человеку бороться с депрессивным состоянием, которое вызвано стрессом. Ученые провели ряд исследований и экспериментов на лабораторных грызунах. С помощью генной инженерии ученые создали уникальных мышей, сообщает  Zee News.
В тот момент, когда у грызунов формировались позитивные и хорошие воспоминания, у животных отмечались определенные клетки зубчатой извилины, которая напрямую связана с памятью.  Положительные воспоминания у самцов грызунов появлялись после встречи с самкой. После этого мышей помещали в стрессовую ситуацию, из-за чего они «впадали в депрессию». Потом исследователи включили отмеченные клетки зубчатой извилины с помощью света. Из-за этого лабораторные грызуны быстро справлялись с депрессивным состоянием, передает Planet-today
Исследования показали, что добрые воспоминания могут перевешивать негативные воспоминания.  Как считает ученый Судзуми Тонегава, который в 1987 году был награжден Нобелевской премией по физиологии и медицине «за открытие генетического принципа образования разнообразия антител», итоги уникальных экспериментов должны помочь при разработке новых способов борьбы с депрессией у людей.