Նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկը, որը պատիժ է կրում 77 մարդու սպանելու համար, ավելի քան 150 սիրային նամակ է ստացել իր երկրպագուհուց: նամակներն ուղարկել է Վիկտորիա անունով Շվեդիայի 20-ամյա բնակչուհին: Աղջիկը խոստովանել է, որ «չի կարող ապրել» առանց նրա:
Ներկայումս Վիկտորիան փորձում է հասնել նրան, որ մեղմացնեն ահաբեկչի պայմանները բանտում. վերջին 4 տարին Բրեյվիկն անցկացրել է խիստ մեկուսացման մեջ:
Չնայած բազմաթիվ նամակներին, զույգը չի հանդիպել, դա արգելված է բանկի կանոններով, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով The Daily Mail-ը:
Աղջիկը նաեւ փոքր նվերներ է ուղարկում Բրեյվիկին, ասենք մուգ կապույտ փոխկապ, որը նա կապել էր դատական նիստերից մեկի ժամանակ: Ի պատասխան աղջիկն ահաբեկչից երկու նամակ է ստացել, իսկ մնացածը, ըստ նրա, չեն անցել բանտի գրաքննությունը:
Աղջիկը պատմել է, որ Բրեյվիկի հետ ծանոթացել է 2007-ին, համացանցի միջոցով: Նա խոստովանել է, որ նրա նկատմամբ ռոմանտիկ զգացմունքներ է տածում:

Норвежский террорист Андерс Брейвик, который отбывает наказание за убийство 77 человек, получил более 150 писем от поклонницы. Их отправляла 20-летняя жительница Швеции по имени Виктория. Девушка призналась, что «не может жить» без него.
В настоящее время Виктория пытается добиться того, чтобы террористу смягчили условия содержания в тюрьме: последние 4 года он провел в строгой изоляции. Несмотря на многочисленные письма, пара не встретилась — это запрещено правилами тюрьмы, сообщает Lenta.ru со ссылкой на The Daily Mail.
Девушка также отправляет Брейвику небольшие подарки, например, темно-синий галстук, который он надел на одно из заседаний суда. В ответ от террориста она получила два письма, остальные, по ее словам, не прошли цензуру в тюрьме.
Женщина рассказала, что познакомилась с Брейвиком в 2007 году в интернете. Она признала, что испытывает к нему романтические чувства.