Հայաստանում հարցմանը մանսակցածների 71 տոկոսը չի համարում, որ որեւէ քաղաքական ուժ ունակ է երկիրը դուրս բերել ծանր տնտեսական վիճակից:
Այդ մասին են վկայում հարցման արդյունքները, որոնք անցկացվել են «Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիայի» կողմից, որը Հայաստանում Gallup ցանցի ներկայացուցիչն է: Հարցումն անցկացվել է հուլիսի 6 – 13-ին Երեւանում եւ մարզերում` 1 106 մարդու մասնակցությամբ:
Ասոցիացիայի ղեկավար Արամ Նավասարդյանի ներկայացմամբ, հարցվածների 50 տոկոսը համարում է, որ նման խնդիրներ լուծելու ունակություն ունի իշխող ՀՀԿ-ն, իսկ 12 տոկոսի կարծիքով նման ունակություն ունի ԲՀԿ-ն: Հարցվածների 2 տոկոսը տվել է «Ժառանգության» անունը, 1-ական տոկոս ստացել են ՀԱԿ-ն ու ՀՅԴ-ն:

YEREVAN. – A total of 71 percent of the respondents in Armenia think that no political force can bring the country out of the dire economic situation.
This is evidenced by the results of a survey conducted by the Gallup International Association Armenia Office. The survey was conducted in Yerevan and in the provinces, from July 6 through 13, and with 1,106 respondents.
Director of the Gallup Armenia Office, Aram Navasardyan, stated the abovementioned at a press conference on Friday.
Accordingly, 50 percent of the respondents believe that the ruling Republican Party can solve such problems, whereas 12 percent say the opposition Prosperous Armenia Party has such capacity.
On the other hand, 2 percent of the respondents gave the opposition Heritage Party’s name while the opposition Armenian National Congress and Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Parties garnered 1 percent each, in this respect.