Գյումրիում հունվարի 12-ին Ավետիսյանների սպանության գործը վստահաբար ուղարկվելու է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց գործով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Երեմ Սարգսյանը:
«Քրեական դատավարության օրենսգիրքը նախատեսում է, որ քրեական գործը ենթակա է քննության Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Վստահ եմ, որ հենց այդ դատարան էլ կուղարկվի գործը, սակայն հարց է, թե որ նստավայրում կքննվի այն»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը:
Նշենք, որ սպանության գործով նախաքննությունն արդեն ավարտվել է: Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներն այժմ ուսումնասիրում են նյութերը:
Ռուսական կողմն օգոստոսի 12-ին Պերմյակովին դատապարտել է ազատազրկման 10 տարի ժամկետով, դասալքության մեղադրանքով:
2015թ. հոկտեմբերի 16-ին Վալերի Պերմյակովին հայկական կողմը մեղադրանք է առաջադրել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 8-րդ կետերով, 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով եւ 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով։

YEREVAN. – The case into the murder of the Avetisyan family in Gyumri—in the Shirak Province of Armenia—will definitely be sent to the Shirak District Court of First Instance.
Attorney Yerem Sargsyan, a representative of the legal successors of the victims, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“But the question is at which [judicial] seat [of this court] it [i.e. the case] will be heard,” Sargsyan added.
The murder investigation is completed, and the representatives of the legal successors of the victims are now examining the respective reports.
Six members of the Avetisyan family—including a two-year-old girl—were shot dead, and a six-month-old baby—Seryozha Avetisyan—was wounded in their house in Gyumri on January 12; but the baby boy died in hospital on January 19.