Հայկական թարմ մրգերը եւ բանջարեղենը կարող են հայտնվել Արեւելյան Եվրոպայի սուպերմարկետներում: Այս մասին նոյեմբերի 7-ին՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ձեռնարկություն կատարած այցի ժամանակ, լրագրողներին հայտնել է «Սպայկա» ՍՊԸ նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը:
Ռուսական շուկայում դոլարի նկատմամբ ռուբլու փոխարժեքի անկման պատճառով տուժել են այն երկրները, որոնց փոխարժեքը նվազել է նույն ծավալներով: «Սակայն մենք կարողանում ենք աշխատել նաեւ նոր շուկաներ որոնելու շնորհիվ: Այս տարվանից սկսվել է Արեւելյան Եվրոպա արտահանումը, իսկ մինչեւ տարեվերջ մենք ուզում ենք այնտեղ պայմանագրեր կնքել խոշոր մանրածախ ցանցերի հետ»,- ասել է նա:
Ընկերության պլանների թվում է նաեւ պտուղ-բանջարեղենային պահածոների արտադրություն եւ Volvo բեռնատարների սպասարկման կենտրոն բացելը: Եթե հիմա ընկերությունում աշխատում է մոտ 250 մարդ, ապա 2 նոր նախագծերը կապահովեն եւս 100 եւ 25 տեղ:

YEREVAN. - Fresh Armenian fruit and vegetables can appear in the Eastern European supermarkets, Karen Baghdasaryan, head of Spayka Ltd. Project Management Division told Armenian News – NEWS.am during the visit to the Armenian President Serzh Sargsyan to the company.
Due to the fall in the rate of ruble against dollar, those countries whose currencies didn’t fall in the same amounts, lost in the Russian markets. “But we manage working, including due to searching for new markets. Export to the Eastern Europe has started since this year, and we want to sign an agreement with large retail chains before the end of the year,” he said.
The company also plans to launch production of horticultural canned food and open authorized service center for Volvo trucks. If the company employs nearly 250 people now, the two new projects will ensure about 100 and 25 employers respectively.