Ռուսաստանցիները բացասաբար են արձագանքել Սիրիայում ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցմանը. երկրի քաղաքացիների 73%-ը սկսել է վատ վերաբերվել Թուրքիային, իսկ 94%-ը չի պատրաստվում առաջիկայում այդ երկրում արձակուրդ անցկացնել: Այսպիսին են Հետազոտությունների համառուսական կենտրոնի հարցման արդյունքները:
Նոյեմբերի 28-29-ին Ռուսաստանի 46 շրջաններում անցկացված հարցման արդյունքներով, «փոխվե՞լ է, արդյոք, Ձեր վերաբերմունքը Թուրքիայի հանդեպ» հարցին հարցվածների 58%-ն ընտրել է «վատացել է» տարբերակը: Միայն 4%-ն է դժվարացել պատասխանել:
Ըստ «Ռուսկայա պլանետա»-ի, հարցված ռուսաստանցիների միայն 2%-ն է նշել, որ ապագայում արձակուրդ կանցկացնի թուրքական հանգստավայրերում, սակայն դեռեւս չգիտի, թե երբ դա տեղի կունենա:

Россияне негативно отреагировали на инцидент со сбитым в Сирии российским военным самолетом — 73% граждан страны стали хуже относиться к Турции, а 94% не собираются в ближайшее время ездить в эту страну на отдых. Таковы данные Всероссийского центра исследования общественного мнения.
Согласно опросу, проводившемуся 28—29 ноября в 46 регионах РФ, на вопрос «как изменилось ваше отношение к Турции» 58 % респондентов выбрали вариант ответа «ухудшилось» и еще 15% — «скорее ухудшилось». При этом лишь 4% опрошенных затруднились с ответом, сообщает «Русская планета».
Лишь 2% россиян собираются в будущем отдыхать на турецких курортах, однако они не знают, когда это произойдет.