Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը ներկայացրել է հանրապետությունում համաճարակաբանական վիճակը: Նախարարը զեկուցել է, որ առողջապահական համակարգն աշխատել է արտակարգ ռեժիմով և առաջիկա օրերին նույնպես շարունակելու է գործել այդպես:
Տեղեկացվել է, որ նշված օրերին գրանցվել է 350-ից ավելի սուր շնչառական հիվանդության դեպք, որոնցից 67-ը՝ թոքաբորբով, իսկ օրական արձանագրվել է 800-ից ավելի շտապօգնության կանչ: Միաժամանակ, զեկուցվել է, որ հանրապետությունում գրանցվել է H1N1 վիրուսային հիվանդության 27 դեպք. բոլոր հիվանդները գտնվում են ուժեղացված հսկողության ներքո: Տվյալ վիրուսը կանխարգելելու նպատակով պատվաստվել են հանրապետության բոլոր խոցելի խմբերը:
Նախարարն ընդգծել է, որ հանրապետությունում համաճարակաբանական վիճակը միանգամայն վերահսկելի է և կառավարելի, բոլոր բուժհիմնարկները համալրված են անհրաժեշտ դեղորայքով: Նախարար Մուրադյանի գլխավորությամբ ստեղծվել է օպերատիվ արձագանքման աշխատանքային խումբ, որն օրական երկու անգամ խորհրդակցություն է անցկացնում և քննարկում իրավիճակը՝ բոլոր խնդիրներին շուտափույթ արձագանքելու նպատակով:

Система здравоохранения в эти дни работала в усиленном режиме, и она продолжит свою деятельность в том же темпе. С таким заявлением на консультации, которое состоялось в Правительстве Армении, выступил министр здравоохранения Армен Мурадян. По его словам, за эти дни было зафиксировано свыше 350 случаев острых респираторных заболеваний. А в службу «Скорой помощи» ежедневно поступало свыше 800 звонков.
Одновременно, по словам министра, в республике зафиксированы 27 случаев вирусного заболевания H1N1. Все больные находятся под усиленным контролем медиков. С целью предотвращения этого вируса были вакцинированы наиболее уязвимые группы. Мурадян также отметил, что эпидемиологическая ситуация в стране полностью находится под контролем, все медучреждения обеспечены необходимыми лекарствами. Во главе с министром здравоохранения Армении создана рабочая группа быстрого реагирования, которая 2 раза за день проводит консультации для решения тех или иных проблем.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян поинтересовался ситуацией в воинских частях, в частности, здоровьем военнослужащих. Мурадян сообщил о том, что тяжелых случаев заболеваний в воинских частях зафиксировано не было. Зарегистрировано 9 случаев пневмонии. Все больные находятся под контролем. Глава Правительства Армении поручил министру здравоохранения последовательно продолжать работу.