Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Աղթամարի Ս. Խաչում տարվա մեջ մեկ անգամ պատարագ անցկացնելու թույլտվությունը վկայում է Թուրքիայի կողմից այլ կրոնների նկատմամբ հանդուրժողականության մասին:
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ` Ստամբուլում անցկացված թյուրքալեզու երկրների 10-րդ համաժողովից հետո մամուլի ասուլիսով են հանդես եկել Թուրքիայի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը:
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ ադրբեջանցի մի լրագրող հետաքրքվել է Աղթամարի եկեղեցիով, որին էրդողանը հետեւյալ կերպ է պատասխանել. «Աղթամարի եկեղեցին վերանորոգումից հետո, տարին մեկ անգամ պատարագ անցկացնելու թույլտվությունը ցույց է տալիս Թուրքիայի հայացքն աշխարհի նկատմամբ: Այսինք, իրենք իրենց երկրներում մեզ ինչպես են նայում եւ մենք ինչպես ենք նայում: Մեր երկրում հայազգի քաղաքացիներ կան: Ինչպե՞ս է մեր տեսակետը նրանց հոգեւոր հուշարձանների եւ տաճարների նկատմամբ, եւ նրանցն ինչպես է: Մինչ մեր իշխանության գալը, նման բան չի եղել: Առաջին անգամ մենք ենք դա նախաձեռնել, վերանորոգել եւ թույլ տվել տարին մեկ անգամ պատարագ անցկացնել: Ինչպես Սումելա վանքում: Դա` թուրքի հանդուրժողականության արտահայտությունն է»:
Ըստ Էրդողանի` Թուրքիան իրավունք ունի նույն հանդուժողականությունը սպասել աշխարհի տարբեր կրոնների ներկայացուցիչներից: «Հուսով ենք, որ նրանք էլ նույն մոտեցումը, հանդուրժողականությունը մեր նկատմամբ ցույց կտան, եւ մեր այս արածներն անպատասխան չեն մնա: Մեն հավատում ենք դրան: Մենք մի ասացվածք ունենք. «Լավություն արա, գցի ծովը, ձուկը չիմանա էլ, Աստված կիմանա»: Մենք դա արեցինք: Այդ խնդրում ցույց տվեցինք մեր հանդուրժողականությունը: Հուսով եմ, որ նրանք էլ դա կհասկանան»-ամփոփել է Թուրքիայի վարչապետը:

Turkish Premier Recep Erdogan stated that the permission for annual liturgies at Surb Khach church on Akhtamar Island is evidence of Turkey’s tolerance toward other religions.
At a press conference following the 10th Summit of Turkic states in Istanbul the Turkish Premier and the Azerbaijani President made statements, Zaman reports.
An Azerbaijani journalist asked a question about the church. Erdogan said that the permission for annual liturgies shows Turkey’s attitude to the world. Armenians reside in Turkey. What is Turkey’s attitude to their spiritual monuments, and what is their attitude, asked Erdogan. Nothing of the kind took place before “we came to power,” Erdogan said. “We were the first to launch this initiative, order renovation and issue permission for annual liturgies. It shows Turks’ tolerance,” the Turkish Premier said.
According to him, Turkey has the right to expect the same tolerance from other religions of the world. “We hope they will show a similar approach to us, and what we have done will not remain unnoticed. We have shown our tolerance. We hope they will understand it,” the Turkish Premier said.