Nabucco գազատարին աջակցության համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել հոկտեմբերին, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում Սեւծովյան տնտեսական եւ էներգետիկ երկրորդ համաժողովի ընթացքում, հաղորդում է թուրքական Anadolu գործակալությունը: Նա հիշեցրել է, որ Nabucco նախագծի շուրջ միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009թ. հուլիսին:
Էրդողանը հավաստիացրել է նաեւ, որ նախագիծն արժանացել է Եվրահանձնաժողովի աջակցությանը:
31 մլրդ խմ հզորությամբ Nabucco գազատարի նախագիծը նախատեսում է գազ առաքել Կասպից ծովից Եվրոպա՝ շրջանցելով Ռուսաստանը: Կոնսորցիումի մասնակիցները՝ գերմանական RWE-ն, ավստրիական OMV-ն, թուրքական Botas-ը, ռումինական Transgaz-ը, բուլղարական Bulgargaz-ը եւ հունգարական MOL-ը, մտադիր են 3,3 հազար կմ երկարությամբ գազատար կառուցել, որը Կասպից ծովը, Մերձավոր Արեւելքը եւ Եգիպտոսը Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Հունգարիայի եւ Ավստրիայի հետ կմիացնեն Կենտրոնական եւ Արեւմտյան Եվրոպային: Նախագծի արժեքը կազմում է 8 մլրդ եվրո:
Nabucco նախագծով միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրվել է Անկարայում հուլիսի 13-ին Թուրքիայի, Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի եւ Ռումինիայի միջեւ:

Соглашения о поддержке проекта газопровода Nabucco планируется подписать в октябре, заявил 29 сентября премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган на открытии Второго Черноморского экономического и энергетического форума в Стамбуле, сообщает турецкое агентство Анадолу. Он напомнил, что межправительственное соглашение по проекту Nabucco было подписано в июле 2009 года.
Эрдоган также заверил, что проект поддерживается Европейской комиссией.
Проект газопровода Nabucco мощностью 31 млрд куб. м газа в год предусматривает поставку газа из Каспийского региона в Европу в обход России. Участники консорциума, в который входят немецкая RWE, австрийская OMV, турецкая Botas, румынская Transgaz, болгарская Bulgargaz и венгерская MOL, намерены построить газопровод протяженностью 3,3 тыс. км, соединяющий Каспийский регион, Ближний Восток и Египет через Турцию, Болгарию, Румынию, Венгрию с Австрией и далее со странами Центральной и Западной Европы. Стоимость проекта оценивается примерно в 8 млрд евро.
Пока не ясна ресурсная база для наполнения этого газопровода. В качестве источников газа рассматривают Азербайджан, Туркменистан и Иран, но с ними не подписано никаких обязывающих соглашений.
Межправительственное соглашение по проекту Nabucco, предусматривающее поставки природного газа из бассейна Каспия в Европу в обход России, подписано в Анкаре 13 июля Турцией, Австрией, Болгарией, Венгрией и Румынией.