Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին դուր չի եկել ԱՄՆ ԶՈՒ կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար, գեներալ Ջոզեֆ Վոթելի արտահայտությունը՝ հանրապետությունում պետհեղաշրջման փորձից հետո զինվորականների զանգվածային ձերբակալությունների մասին: Այս մասին հայտնում է Turkie թերթը:
«Գեներալ Վոթելը պետք է ճանաչի իր տեղը: Նա չպետք է քննադատի Թուրքիային, այլ պետք է շնորհակալ լինի, որ մենք երկիրը մաքրել ենք այդ ապստամբներից: Առանց այդ էլ նրանցից մեկը ձեր երկրում է»,- ասել է Էրդողանը:
Ավելի վաղ Վոթելը, ելույթ ունենալով Ասպենում անվտանգության հարցերով ֆորումին, շեշտել է, որ ԱՄՆ-ն համագործակցել է մի շարք գեներալների հետ, որոնց Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են: Նրա կարծիքով, նրանց ձերբակալման փաստը կարտահայտվի ԻՊ-ի դեմ գործողության շրջանակում ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի փոխգործողությունների վրա: «Մեր զրուցակիցներից շատերին են ձերբակալել կամ կալանավորել: Անկասկած դա բացասաբար կանդրադառնա մեր համատեղ գործողությունների վրա»,- ասել էր նա:

Президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану не понравилось высказывание главы Центрального командования вооруженных сил США (CENTCOM) генерала Джозефа Вотела о массовых задержаниях военных в республике после попытки госпереворота. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету Turkie.
«Генерал Вотел должен знать свое место. Он не должен критиковать Турцию, а должен быть благодарен нам за то, что мы очистили страну от этих путчистов. У вас и так находится один из них», - сказал Эрдоган.
Ранее  Вотел, выступая на форуме по безопасности в американском городе Аспене (штат Колорадо), подчеркнул, что США сотрудничали с рядом генералов, которые были задержаны турецкими властями. По его мнению, факт их задержания отразится на взаимодействии между США и Турцией в операции против ИГ «Многие наши собеседники были задержаны или арестованы. Вне всяких сомнений, это негативно скажется на наших совместных действиях», - сказал он.