ԱՄՆ Մեն նահանգում ձայների հաշվարկից հետո հայտարարել են որ նահանգի բնակիչներն աջակցում են մարիխուանայի օրինականացմանը: Այս հարցով քվեարկությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 8-ին՝ նախագահի, սենատորների եւ կոնգրեսականների ընտրությունների օրը:
Օրինականացման կողմնակիցներն աննշան տարբերությամբ են հաղթել: Նախկինում Մենում աջակցել էին բժշկական նպատակներով մարիխուանայի օգտագործումը, իսկ այժմ նահանգի 21 տարեկանից մեծ բնակիչներին կթույլատրվի մոտը գրեթե 70 գրամ մարիխուանա պահել: Այն անմիջապես չի հայտնվի մանրածախ առեւտրի վաճառասեղաններին, դրա համար անհրաժեշտ է տեղական նշանակության օրինագծեր ընդունել, ոըը կարող է ձգձգվել:
Օրինականացման կողմնակիցները հուսով են, որ մարիխուանայի մանրածախ վաճառքը կսկսվի 2018 թվականին: Նոյեմբերի 8-ին մարիխուանային օրինականացմանն աջակցել են նաեւ Քալիֆորնիայում, Նեւադայում եւ Մասաչուսեթսում: Արիզոնան դեմ է քվեարկել:

В штате Мэн закончили подсчет голосов и объявили, что жители штата одобрили легализацию марихуаны. Голосование по этому вопросу состоялось еще 8 ноября - в день выборов президента, сенаторов и конгрессменов, передает BBC
Результаты объявили только сейчас, поскольку на подсчеты ушло много времени. Сторонники легализации марихуаны победили лишь с незначительным - десятые доли процента - перевесом. Использование марихуаны в медицинских целях было одобрено в Мэне ранее. Сейчас всем жителям штата старше 21 года разрешат иметь при себе около 70 г марихуаны. Марихуана не появится на прилавках в розничной продаже сразу же, для этого необходимо принять законопроекты на местном уровне, а этот процесс может затянуться.
Сторонники легализации надеются, что марихуана появится в розничной продаже к 2018 году. 8 ноября легализацию марихуаны одобрили также Калифорния, Невада и Массачусетс. Аризона проголосовала против.