ԵՄ խորհուրդը հաստատել է պաշտպանության ու անվտանգության մասին եվրոպական ծրագիրը։ Այս մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին արտգործնախարարների մակարդակով ԵՄ Խորհրդի նիստի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա շեշտել է, որ այս ծրագրի մշակման մասին որոշումը ԵՄ-ն կայացրել էր ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ Փարիզում նոյեմբերի 13-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո։ «Մենք բոլորս ստանձնել էինք պարտավորություն՝ ուժեղացնել ԵՄ անվտանգությունն ու պաշտպանությունը»,- նշել է նա։
Մոգերինին նաեւ շեշտել է, որ պաշտպանության ու անվտանգության մասին ԵՄ ծրագիրը ուղղված չէ եվրոպական բանակի, եվրոպական շտաբային կառույցների ստեղծմանը կամ ԵՄ տարածքային տարածքային պաշտպանության ապահովմանը։ «Անվտանգության ու պաշտպանության մասին Եվրոպական ծարգիրը ուղղված չէ եվրոպական բանակի ստեղծմանը։ Նույնիսկ ՆԱՏՕ-ն իր սեփական բանակը չունի։ Խոսքը նույնիսկ ՆԱՏՕ-ի SHAPE-ի նմանությամբ եվրոպական շտաբային կառույցների ստեղծման կամ էլ ԵՄ տարածքային պաշտպանության ապահովման մասին չէ»,- ասել է Մոգերինին

Совет ЕС утвердил европейский план по обороне и безопасности. Об этом заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС на уровне глав МИД, передает ТАСС.
Она подчеркнула, что решение о разработке этого плана ЕС принял ровно год назад, после теракта 13 ноября в Париже. «Мы все ответили солидарностью и взяли на себя обязательство усилить безопасность и оборону ЕС»,  - отметила она.
Она подчеркнула при этом, что европейский план по обороне и безопасности не направлен на создание европейской армии, европейских штабных структур или обеспечение территориальной обороны Евросоюза. «Европейский план по обороне и безопасности не направлен на создание европейской армии. Даже НАТО не имеет собственной армии. Речь также не идет о создании европейских штабных структур наподобие SHAPE НАТО или об обеспечении территориальной обороны Евросоюза», - сказала Могерини.