ՀՀԿ–ն որպես իշխող կուսակցություն,  պատասխանատու է երկրում քաղաքական կայունությունը վերականգնելու համար։ Այս մասին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ժոզեֆ Դոուլն ասել է Երեւանում այսօր՝ նոյեմբերի 26–ին մեկնարկած ՀՀԿ 16–րդ համագումարի պատվիրակներին ուղղված իր ուղերձում։
«Այս ամռանը Հայաստանին մեծ վիշտ պատճառած բռնություններից հետո ձեր երկիրը կարիք ունի ուշքի գալու, լարվածությունը թուլացնելու, նոր թափ հաղորդելու իր որդեգրած բարեփոխումների ճանապարհին, ճանապարհին դեպի Եվրոպա: ՀՀԿ-ն այս գործընթացի հաջողության հիմնական դերակատարն է: Որպես իշխող կուսակցություն, դուք կրում ենք քաղաքական կայունությունը վերականգնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, իրավական պետության սկզբունքներն ամրապնդելու, դատական համակարգի անկախությունն ապահովելու պատասխանատվություն:
Այս ամենը կարեւոր է հայ ժողովրդի համար, որն արժանի է ապրելու ժամանակակից, բարգավաճ  եւ կայուն երկրում: Այս ամենը կարեւոր է ապահովելու համար կայունությունը տարածաշրջանում, որը կարող է միայն օգուտ քաղել այդպիսի երկրի գոյությունից: Դա կարեւոր է նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման համար, ինչը միշտ առաջ է քաշվել եւ հավանության արժանացել ԵԺԿ-ի կողմից: Դա պետք է հասնելու համար փոխշահավետ նոր համաձայնագրի:
Ես միշտ բարձր եմ գնահատել համագործակցությունը ձեր կուսակցության եւ անձամբ Սերժ Սարգսյանի հետ»,– ասված է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահի ուղերձում:

Республиканская партия Армении в качестве правящей силы ответственна за восстановление политической стабильности в стране. Об этом 26 ноября говорится в послании председателя Европейской народной партии Жозеф Дол делегатам 16-го съезда РПА.
«После случаев насилия, причинивших Армении большую боль этим летом, ваша страна нуждается в том, чтобы прийти в себя, смягчить напряженность, передать новый стимул процессу реформ, сближению с Европой. РПА – основной фактор в успехе этого процесса. Как правящая партия, вы несете ответственность за восстановление политической стабильности, борьбу с коррупцией, укрепление принципов правового государства, обеспечение независимости судебной системы.
Все это важно для армянского народа, который достоин того, чтобы жить в современной, процветающей и стабильной стране. Все это важно для обеспечения стабильности в регионе, который может только выиграть от существования такой страны. Это важно также для углубления отношений Армения-ЕС, что всегда выдвигалось и удостаивалось одобрения Европейской народной партии. Это нужно для того, чтобы достичь нового взаимовыгодного соглашения.
Я всегда высоко ценил сотрудничество с вашей партией и лично Сержем Саргсяном», - говорится в послании главы ЕНП.