ՀՀԿ–ն որպես իշխող կուսակցություն,  պատասխանատու է երկրում քաղաքական կայունությունը վերականգնելու համար։ Այս մասին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ժոզեֆ Դոուլն ասել է Երեւանում այսօր՝ նոյեմբերի 26–ին մեկնարկած ՀՀԿ 16–րդ համագումարի պատվիրակներին ուղղված իր ուղերձում։
«Այս ամռանը Հայաստանին մեծ վիշտ պատճառած բռնություններից հետո ձեր երկիրը կարիք ունի ուշքի գալու, լարվածությունը թուլացնելու, նոր թափ հաղորդելու իր որդեգրած բարեփոխումների ճանապարհին, ճանապարհին դեպի Եվրոպա: ՀՀԿ-ն այս գործընթացի հաջողության հիմնական դերակատարն է: Որպես իշխող կուսակցություն, դուք կրում ենք քաղաքական կայունությունը վերականգնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, իրավական պետության սկզբունքներն ամրապնդելու, դատական համակարգի անկախությունն ապահովելու պատասխանատվություն:
Այս ամենը կարեւոր է հայ ժողովրդի համար, որն արժանի է ապրելու ժամանակակից, բարգավաճ  եւ կայուն երկրում: Այս ամենը կարեւոր է ապահովելու համար կայունությունը տարածաշրջանում, որը կարող է միայն օգուտ քաղել այդպիսի երկրի գոյությունից: Դա կարեւոր է նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման համար, ինչը միշտ առաջ է քաշվել եւ հավանության արժանացել ԵԺԿ-ի կողմից: Դա պետք է հասնելու համար փոխշահավետ նոր համաձայնագրի:
Ես միշտ բարձր եմ գնահատել համագործակցությունը ձեր կուսակցության եւ անձամբ Սերժ Սարգսյանի հետ»,– ասված է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահի ուղերձում:

European People’s Party (EPP) President Joseph Daul extended a message to the delegates of the 16th congress of the ruling Republican Party of Armenia (RPA), which got underway Saturday in capital city Yerevan.
In his message, Daul noted that Armenia needs to give new impetus to its reforms and road to Europe. As per the EPP leader, the RPA is the key player in the success of this process; and as the ruling party, it bears accountability for the restoration of political stability, fight against corruption, strengthening of the precepts of a country of law, and ensuring of the independence of the judiciary.
Daul added that all these are important also in terms of ensuring regional stability, and deepening Armenia-European Union (EU) relations and achieving new mutually beneficial agreement.
In addition, Joseph Daul stated that he always has hailed cooperation with the RPA, and personally with RPA Chairman—and President of Armenia—Serzh Sargsyan.