Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին բացառվում է: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, Neue Osnabrücker Zeitung թերթին տված հարցազրույցում նշել է Եվրախորհրդարանի քրիստոնեադեմոկրատների խմբակցության ղեկավար Մանֆրեդ Վեբերը:
«Թուրքիայի համար ԵՄ անդամակցություն չի լինելու»,-ասել է գերմանացի քաղաքական գործիչը՝ հավելելով, որ «առավել խելամիտ» կլինի, եթե անկարայի հետ առանձին համագործակցության համաձայնագիր կնքվի տնտեսության, մշակույթի եւ ուսանողների փոխանակման ոլորտներում:
Եվրախորհրդարանը Ստրասբուրգում լիագումար նստաշրջանում հավանություն է տվել բանաձեւին, որը կոչ է անում սառեցնել Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության բանակցությունները: Սա առաջ էր բերել թուրքական իշխանությունների բուռն արձագանքը: Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրմը նշել էր, որ իր երկրի համար այդ փաստաթուղթը ոչ մի իրավական ուժ չունի:

Вступление Турции в ЕС полностью исключено, заявил в субботу в интервью газете Neue Osnabrücker Zeitung глава фракции христианских демократов в Европарламенте Манфред Вебер, передает РИА Новости
«Членства в ЕС для Турции не будет», — сказал немецкий политик, добавив, что с Анкарой «более разумно» заключить отдельные соглашения о сотрудничестве в области экономики, культуры и студенческого обмена.
Европарламент на пленарной сессии в четверг в Страсбурге одобрил резолюцию, призывающую к приостановке переговоров о вступлении Турции в сообщество в свете действий турецких властей, что вызвало резкую реакцию в Анкаре. По словам премьера Турции Бинали Йылдырыма, документ не имеет для его страны никакой юридической силы.