Ամերիկա-իսլամական հարաբերությունների խորհուրդը հաղորդել է, որ Քալիֆորնիայում երեք մզկիթներ սպառնալից նամակներ են ստացել: Ըստ Los Angeles Times-ը՝ նամակներն ուղղված են եղել «Սատանայի զավակներին», դրանք մակագրվել են «Ամերիկացիները՝ հանուն պայծառ ապագայի» արտահայտությամբ:
«Քաղաքում նոր շերիֆ կա՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Նա պատրաստվում է մաքրել Ամերիկան եւ այն փայլուն դարձնել»,- ուղերձի ամբողջական տեքստից մեջբերում է արել պարբերականը: Նամակներում նաեւ մահմեդականների ցեղասպանության սպառնալիք կա:
BBC-ի հաղորդմամբ՝ Լոս Անջելեսում Խորհրդի տնօրեն Հուսամ Այլուշը հայտարարել է, որ Թրամփի քարոզարշավի «անպատասխանատու եւ ագրեսիվ հռետորաբանությունը» բարձրացրեց «ատելության եւ ցասումի մակարդակը Թրամփի բազմաթիվ ինքնահռչակ կողմնակիցների շրջանում»:
«Չեմ ասում, որ նա (Թրամփը) մարդկանց ռասիստ դարձրեց: Բայց դա արդեն նորմալ է դարձել: Ընտրված նախագահ Թրամփին հիշեցնում եմ, որ իր պարտականությունն է՝ նախագահ լինել բոլոր ամերիկացիների համար»,- ասել է հասարակական գործիչը:

Совет по американо-исламским отношениям сообщил о получении тремя мечетями в штате Калифорния писем с угрозами. Газета Los Angeles Times пишет со ссылкой на центр, что письма были адресованы «детям Сатаны», а в качестве подписи стояла фраза «Американцы за светлое будущее», передает BBC.
«В городе новый шериф - президент Дональд Трамп. Он собирается очистить Америку и снова сделать ее сияющей», - цитирует газета текст посланий, содержащих угрозы геноцида в отношении мусульман.
Исполнительный директор Совета по американо-исламским отношениям в Лос-Анджелесе Хуссам Айлуш заявил изданию, что «безответственная и агрессивная риторика» кампании Трампа подняла «уровень пошлости, гнусной ненависти и гнева среди многих самопровозглашенных сторонников Трампа».
По его словам, в мечетях были обескуражены содержанием писем. «Я не говорю, что (Трамп) сделал людей расистами. Но при нем это стало нормой. Я напоминаю избранному президенту Трампу, что в его обязанности входит быть президентом для всех американцев», - отметил общественный деятель.
По заявлению о письмах с угрозами в адрес мечетей полиция как минимум в одном случае открыла расследование, расценив произошедшее как «инцидент, связанный с разжиганием ненависти».