Ազգային ժողովն այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» եւ կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 106 պատգամավոր, դեմ եւ ձեռնպահ քվեարկեցին 1-ական պատգամավոր:
Նշենք, որ մինչեւ քվեարկությունը՝ Գալուստ Սահակյանը ստիպված էր մի քանի անգամ դահլիճ հրավիրել պատգամավորներին: Վերջիններս դահլիճ մտան աղմուկով, ինչը ԱԺ նախագահին կարծես դուր չեկավ. «Ամոթ ա, վայ»:
Նշենք, որ այս օրինագծերի փաթեթով նախատեսվում է դրույթ, ըստ որի մարդու իրավունքները պաշտպանող ՀԿ–ները կարող են քաղաքացիների անունից նրանց գրավոր համաձայնությամբ դիմել ՄԻՊ–ին։ Բացի այդ, օմբուդսմենը ցանկացած պահի կկարողանա ազատազրկման վայրեր այցելել:

Национальное Собрание Армении приняло в первом чтении пакет - законопроект «О защитнике прав человека» и смежные проекты.
«За» проголосовали 106 депутатов, «против» 1, еще 1 воздержался.
До голосования спикер НС Галуст Саакян был вынужден несколько раз пригласить депутатов в зал заседаний. Отозвавшись наконец на призывы председателя, депутаты с шумом явились в зал.
Отметим, что законопроект предусматривает, что правозащитные организации могут, при наличии письменного согласия, обращаться от имени граждан к защитнику прав человека. Кроме того, омбудсмен может в любой момент посетить места лишения свободы.