Եվրահանձնաժողովը մտադիր է փակել ահաբեկչության ֆինանսավորման համար առկա սողանցքները ու լավացնել ԵՄ անդամ երկրների միջեւ տվյալների փոխանակությունը՝ ԵՄ արտաքին սահմանների հսկողությունը ուժեղացնելու նպատակով։ Բրյուսելում դեկտեմբերի 21-ին ներկայացված միջոցառումների փաթեթն արդեն մի քանի ամիս է պատրաստվում էր ու Բեռլինի ահաբեկչության հետ կապակցված չէ, հայտնում է DW–ն։
Առաջարկվող միջոցառումներից մեկն էլ ԵՄ ժամանողների կամ այնտեղից մեկնողների հանդեպ կանխիկ գումարի ու ոսկու տեղափոխման հսկողության ուժեղացումն է։ Կասկածելի անձանց մանրակրկիտ ստուգելու են նույնիսկ եթե նրանք թույլատրված 10 հազարից քիչ գումարով են ժամանել ԵՄ։
Մաքսատան աշխատակիցները ավելի շատ լիազորություններ են ստանալու կանխիկ գումարների ու փոստով ուղարկվող բանկային քարտերի հսկողության համար։ Եվրահանձնաժողովը նաեւ առաջարկում է ընդհանուր կանոններ սահմանել՝ փողերի լվացման դեմ պայքարի ու ծայրահեղական կազմակերպությունների ֆինանսավորման աղբյուրների ոչնչացման համար։
Բացի դրանից առաջարկում են լավացնել տվյալների փոխանակությունը ԵՄ անդամ երկրների միջեւ։ ԵՄ անդամները կապահովվեն եվրոպական ոստիկանական գերատեսչության՝ Եվրոպոլի տվյալների բազա անսահմանափակ մուտքի հնարավորությամբ։ Իսկ տվյալների SIS բազայում կընդգրկվեն երրորդ երկրների այն անձինք, որոնց մուտքը ԵՄ արգելված է, նաեւ այն միգրանտները, որոնց արտաքսման մասին որոշում կա։
Այս փաթեթը պետք է հաստատվի Եվրախորհրդարանի ու ԵՄ անդամ երկրների կողմից։ Բարեփոխումները ծրագրում են իրականացնել 2018-2020 թթ ժամանակահատվածում։ Ըստ նախնական գնահատականների՝ այդ միջոցառումներն իրականացնելու համար ԵՄ-ն պետք է 68 մլն եվրո ծախսի։
ԵՄ տվյալներով 2015-ին քննչական մարմինները գրեթե 3 մլրդ անգամ օգտվել են տվյալների SIS բազայից։ 2013-2015 թթ դրա շնորհիվ հաջողվել է ձերբակալել 25 հազար մարդու ու հայտնաբերել 72 հազար վտանգավոր հանցագործների։ Եւս 79 հազար մարդու մուտքը Շենգենյան գոտի արգելվել է։

Еврокомиссия намерена закрыть лазейки для финансирования терроризма и улучшить обмен данными между странами-членами ЕС в целях усиления охраны внешних границ Евросоюза. Пакет мер, представленных в Брюсселе в среду, 21 декабря, планировался уже многие месяцы и не является реакцией на теракт в Берлине, совершенный два дня тому назад, передает DW.
Одна из мер - усиление контроля над провозом наличных средств и золота при въезде и выезде из ЕС. Подозрительных лиц предлагается подвергать тщательной проверке даже в тех случаях, когда они ввозят в ЕС меньше разрешенных 10 тысяч евро.
Таможенники должны получить больше полномочий при контроле над наличными средствами и банковскими картами, посылаемыми по почте. Еврокомиссия также предлагает установить общие правила, касающиеся борьбы с отмыванием денег и ликвидации источников финансирования экстремистских организаций.
В рамках усиления борьбы с терроризмом Еврокомиссия предлагает также улучшить обмен данными между странами ЕС в рамках так называемой Шенгенской информационной системы (SIS). Так предлагается сопоставлять данные на подозреваемых и в тех случаях, когда их личность не установлена, но на месте преступления обнаружены их отпечатки пальцев.
Лица, подозреваемые в причастности к терроризму, должны в обязательном порядке регистрироваться в базе SIS. Странам-членам ЕС предлагается обеспечить неограниченный доступ к базам данных европейского полицейского ведомства Европол. В базы данных SIS должны будут в обязательном порядке вноситься данные лиц из третьих стран, которым запрещен въезд в Евросоюз, а также на мигрантов, в отношении которых выдана санкция на депортацию.
Эти планы должны быть утверждены Европарламентом и странами-членами ЕС. Реформы планируется осуществить в период с 2018 по 2020 годы. По оценкам, внедрение этих мер обойдется ЕС в 68 млн евро.
По данным Евросоюза, следственные органы в 2015 году почти 3 млрд раз пользовались базой банных SIS. В период с 2013 по 2015 годы это позволило задержать 25 тысяч человек и обнаружить 72 тысячи опасных преступников. Еще 79 тысячам лиц был запрещен въезд в Шенгенскую зону.