ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության սերվերի վրա կիբերհարձակումները հնարավոր են դարձել կուսակցության Ազգային կոմիտեի անդամների անփութության պատճառով։ Twitter–ում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի կոպիտ անփութությունը հնարավոր է դարձրել ցանցահենային հարձակումները։ Հանրապետականների ազգային կոմիտեն լրջորեն պաշտպանված է» ,-գրել է Սպիտակ տան ապագա ղեկավարը։
Նշենք, որ նախօրեին ԱՄՆ ազգային հետախուզությունը ներկայացրել է զեկույց ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին «Ռուսաստանի միջամտության» մասին։ Զեկույցի հրապարակումից հետո Դոնալդ Թրամփն իր հարցազրույցում ընդունել է, որ տարբեր երկրներ, այդ թվում Ռուսաստանն ու Չինաստանը կիբերհարձակումներ են իրականացնում ԱՄՆ պետկառույցների վրա, բայց վստահություն է հայտնել, որ այդ հարձակումները չեն ազդել նախագահական ընտրությունների արդյունքի վրա։
Թրամփը նաեւ խոստացել է հաքերներին դիմակայելու հատուկ թիմ ստեղծել, որը իր երդմնակալությունից հետո 90 օրվա ընթացքում համապատասխան ծրագիր կմշակի։ Նա նշել է, որ երկրի անվտանգության հարցը իր համար «թիվ մեկ առաջնահերթություն է»։

Кибератаки на сервера Демпартии США стали возможны из-за халатности членов партийного Национального комитета. Такое мнение высказал в Twitter избранный президент США Дональд Трамп.
«Грубая халатность Национального комитета Демократической партии позволила осуществить хакерские атаки. Национальный комитет республиканцев серьезно защищен!» -  написал, как передает Lenta, будущий глава Белого дома.
Отметим, накануне Национальная разведка США представила доклад о «вмешательстве России» в американские президентские выборы.  В интервью Associated Press сразу после брифинга с представителями разведслужб, посвященного хакерским взломам, избранный президент США Дональд Трамп признал, что разные страны, в том числе Россия и Китай, проводят кибератаки на госструктуры Соединенных Штатов, но выразил уверенность, что хакеры не повлияли на результат президентских выборов.
Трамп также пообещал сформировать специальную команду для противодействия хакерам, которая в течение 90 дней после его инаугурации должна будет разработать соответствующий план. При этом он заверил, что вопрос безопасности страны для него «приоритет номер один».
Он  отметил, что многое узнал на встрече с руководством разведки США, где ему была представлена полная версия доклада. Опубликована в общем доступе была только рассекреченная часть документа. На вопрос о том, согласен ли он с обвинениями США в адрес России об ее участии в кибератах, Трамп не ответил.