Գերմանիայի դաշնային դատախազությունը դադարեցնում է Germanwings ավիաընկերության օդանավի կործանման գործով հետաքննությունը՝ առանց որեւէ մեկին մեղադրանք առաջադրելու։ Հունվարի 9-ին Դյուսելդորֆում գերատեսչության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ոչ մի վկայություն չկա այն մասին, որ երկրորդ օդաչուից բացի մեկ ուրիշն էլ է մեղավոր վթարի համար, հայտնում է DW–ը։
Քննության տվյալներով, չեն հաստատվել այ ն ենթադրությունները, որ 2015-ի մարտին А320 օդանավը միտումնավոր կործանած օդաչու Անդրեաս Լուբիցի սուիցիդալ մտադրությունների մասին կարող էին իմանալ նրա բժիշկները, գործընկերները ու ազգականները։ 2009-ին բուժումն ավարտելուց հետո Լուբիցի մոտ հոգեկան հիվանդությունների որեւէ նշաններ չեն դիտարկվել՝ ընդհուպ մինչեւ վերջին հետազոտությունը՝ 2014-ին։
Ավիաընկերությունում նույնպես ոչինչ չեն իմացել իրենց աշխատակցի հիվանդւթյան մասին։ Հիշեցնենք, որ Germanwings ավիաընկերության A320 օդանավը 2015-ի մարտի 24-ին կործանվել էր ֆրանսիական Ալպերում։ Զոհվել էր օդանավում գտնվող 150 մարդ՝ այդ թվում    Գերմանիայի 72 քաղաքացիներ։ Քննությունը հանգել էր այն եզրակացության, որ երկրորդ օդաչու Անդրեաս Լուբիցը միտումնավոր էր կործանել օդանավը։ Նա փակվել էր օդաչուների խցում ու չէր թողել, որ անձնակազմի հրամանատարը ներս մտնի։

Федеральная прокуратура Германии прекращает расследование по делу крушения самолета Germanwings без предъявления обвинения. Как заявил в понедельник, 9 января, в Дюссельдорфе представитель ведомства, нет никаких свидетельств того, что вину за катастрофу несет кто-либо еще, кроме второго пилота, передает DW.
По данным следствия, не подтвердились предположения, что о суицидальных намерениях пилота Андреаса Лубица  (Andreas Lubitz), который в марте 2015 года сознательно устроил катастрофу пассажирского лайнера А320, могли знать его врачи, коллеги или родственники. После окончания лечения в 2009 году никаких признаков психического заболевания Лубица не наблюдалось вплоть до последнего обследования на профпригодность в 2014 году.
Таким образом, ни у кого не имеется достаточных оснований ни для подачи иска, ни для информирования работодателя или надзорных органов. В авиакомпании Germanwings, по словам представителя прокуратуры, также ничего не знали о психическом заболевании ее сотрудника. В отношении самого Лубица следствие не велось по причине его смерти.
Аэробус A320 авиакомпании Germanwings разбился 24 марта 2015 года во французских Альпах. Погибли все 150 человек, находившиеся на борту, в том числе 72 гражданина Германии. Следствие пришло к выводу, что второй пилот Андреас Лубиц намеренно обрушил самолет в горах. Перед этим он заперся в кабине и не пускал туда командира экипажа.