Բելգիայի ոստիկանությունը երկու մարդու է ձերբակալել՝ տղամարդու եւ կնոջ, որոնք կասկածվում են ահաբեկիչ Խալիդ էլ-Բաքրաուիի համար կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու մեջ: Նրանցից տղամարդը կալանավորվել է, իսկ կինը ազատ է արձակվել «խիստ պայմաններով»: Այս մասին հայտնում է DW-ն:
Փարիզում ահաբեկչություններից հետո ավելի քան 2 տարի անց Բելգիայի արդարադատության մարմինները քննում են եւս երկու կասկածյալների գործը: Նրանցից Ֆարիդ Կ.-ն կալանավորվել է ահաբեկչական կազմակերպությանը անդամակցելու հետ կապված: Նրան նաեւ մեղադրում են կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու եւ օգտագործելու մեջ:
Փաստաթղթերի կեղծման մեջ է կասկածվում նաեւ Մերյեմ Բ. անունով կինը, որը նախօրեին ձերբակալվել է ոստիկանական գործողության ընթացքում եւ հարցաքննվել է Ֆարիդ Կ.-ի հետ միասին, բայց «խիստ պայմաններով» ազատ է արձակվել: Քննության շահերից ելնելով դատախազության ներկայացուցիչը այլ մանրամասներ չի հայտնել:
Քննիչների ենթադրությամբ՝ երկու կասկածյալները կեղծ փաստաթղթեր են պատրաստել Խալիդ էլ-Բաքրաուիի համար, որը 2016-ի մարտի 22-ին իրագործել է Բրյուսելի ահաբեկչությունը: Փարիզում 2015-ի նոյեմբերին ահաբեկչությունների շարքն իրականացրել է նույն ահաբեկչական խմբավորումը, որը կազմակերպել էր Բելգիայի մայրաքաղաքում մետրոյի եւ օդանվակայանի վրա հարձակումները:

Бельгийская полиция задержала двух человек, мужчину и женщину, по подозрению в изготовлении поддельных документов для террориста Халида эль-Бакрауи. Один из них арестован, другая отпущена «на жестких условиях», передает DW
Более года спустя после терактов в Париже бельгийские органы правосудия расследуют деятельность еще двух подозреваемых. Один из них, Фарид К., был арестован в связи с членством в террористической организации, сообщила прокуратура в Брюсселе. Его также обвиняют в изготовлении и использовании фальшивых документов.
В подделке документов подозревалась и женщина по имени Мерьем Б., задержанная накануне в ходе полицейской операции и допрошенная вместе с Фаридом К., но отпущенная, как сообщается, «на жестких условиях». В интересах следствия представитель прокуратуры не сообщил детали.
Следствие предполагает, что оба подозреваемых изготовила поддельные документы для Халида эль-Бакрауи, совершившего теракт в Брюсселе 22 марта 2016 года. Серия терактов в Париже в ноябре 2015 года была осуществлена той же самой террористической группировкой, которая организовала нападения в метро и аэропорту в бельгийской столице.