Խորհրդարանական ընտրություններում ավելի մեծ շանսեր կունենան այն քաղաքական ուժերը, որոնք իրենց քարոզարշավը կկառուցեն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցի շուրջ, քանի որ սոցիալ-տնտեսական խնդիրները զիջում են քաղաքականին, չնայած որ, դրանք միմյանց հետ գրեթե շաղկապված են: Նոյեմբերի 6-ին կայացած լրագրողների հետ հանդիպմանը այսպիսի համոզմունք հայտնեց սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով` ներկայումս վաղ է խոսել խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական պատկերի մասին, սակայն հաջորդ ընտրություններում իրական շանսեր ունեն Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերը:
«ՀԱԿ-ը բազմաթիվ աջակիցներ ունի Երեւանում, եւ եթե ՀԱԿ-ին հաջողվի մի փոքր էլ մարզերում ձայներ հավաքել, ապա կհայտնվի խորհրդարանում»,- ասաց Ադիբեկյանը:
Ըստ սոցիոլոգի`«Ժառանգություն» կուսակցության պարագայում, ամեն ինչ պայմանավորված է կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանով: «Ինչքան բարձր է Հովհաննիսյանի վարկանիշը` այնքան մեծ շանսեր ունի «Ժառանգությունը»,- ասաց նա:
«Սոցիոմետրի» տնօրենի խոսքով` ընդհանուր առմամբ Հայաստանի բնակչության 60 տոկոսը իշխանության, իսկ 40 տոկոսը ընդդիմության կողմնակից են: «Այս հարաբերակցությունը պահպանվում է արդեն մի քանի տարի»,- նկատեց Ադիբեկյանը:

На парламентских выборах в Армении более реальные шансы имеют те политические силы, которые будут строить свою предвыборную кампанию вокруг проблемы нормализации отношений с Турцией, поскольку социально-экономическая составляющая хоть и тесно переплетена с политической, однако уступает ей главенствующую роль. Такое мнение сегодня, 6 ноября, выразил социолог, директор центра «Социометр» Агарон Адибекян. По его словам, еще рано говорить об окончательном распределении мест в парламенте, однако реальные шансы есть у тех, партий, которые уже в парламенте  - правящей Республиканской партии Армении (РПА), партии «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн», партии «Оринац Еркир», партии «Наследие». Есть  шансы и у непарламентской оппозиции - Армянского национального конгресса (АНК) (лидер – экс-президент Армении Левон Тер-Петросян).
«Что касается АНК, то у него есть много сторонников в Ереване, и если он сумеет набрать еще чуток голосов по регионам страны, то окажется в парламенте», - заявил Адибекян.
Говоря о партии «Наследие», то согласно социологу, здесь все зависит от ее лидера Раффи Ованнисяна. «Чем выше его рейтинг, тем выше авторитет партии», - считает он.
В целом, по данным директора центра «Социометр», около 60% населения Армении ратуют за власть, а оставшиеся 40% за оппозицию. «Это соотношение, к счастью оно или нет, сохраняется уже на протяжении многих лет», - сообщил Адибекян.