2018 թվականից Գյուղատնտեսության նախարարությունը ցանկանում է հրաժարվել պարարտանյութերի սուբսիդավորումից: Այս մասին փետրվարի 16-ին կառավարությունում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանը: Դիզվառելիքի սուբսիդավորումը նախարարությունը դադարեցրել է արդեն այս տարի:
Առաքելյանի խոսքով՝ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ավելի ճիշտ է սուբսիսիաներ տրամադրել գյուղտեխնիկայի լիզինգի համար: Իսկ պարարտանյութեր գյուղացիներն, այսպես, թե այնպես, կշարունակեն օգտագործել: «Առանց սուբսիդիայի պարարտանյութի պարկը կարող է 1000 դրամով թանկանալ: Հազիվ թե նման տարբերության պատճառով գյուղացիները հրաժարվեն պարարտանյութից եւ իրենց բերքը վտանգի տակ դնեն»,- հավելեց նախարարը:

С 2018 года Минсельхоз Армении хочет отказаться от субсидирования удобрений. Об этом заявил на пресс-конференции в Правительстве Армении 16 февраля министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян. Субсидии дизельного топлива ведомство прекратило уже в этом году.
По словам Аракеляна, анализ показал, что субсидии правильнее выделить на лизинг сельхозтехники. А удобрения фермеры, так или иначе, использовать продолжат. «Без субсидии удобрения могут подорожать на тысячу драмов за мешок. Вряд ли из-за такой разницы фермеры откажутся от удобрений и поставят под угрозу свой урожай», - добавил министр.