Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն իրական է համարել հակաիսլամական քաղաքականգործիչ, ազգայնական Գերտ Վիլդերսի հաղթանակի հնարավորությւոնը խորհրդարանական ընտրություններում, որը անցնելու է մարտի 16-ին, փոխանցում է Reuters –ը։
«Գոյություն ունի իրական վտանգ, որ մարտի 16-ին մենք կարթնանանք, ու Գերտ Վիլդերսը կլինի այս երկրի խոշորագույն կուսակցության առաջնորդը, ու դա ազդանշան կդառնա ամբողջ աշխարհի համար»,- ասել է վարչապետը լրագրողներին։ Նա հոլանդացի ընտրողներին կոչ է արել ներկայանալ ընտրատեղամասեր, խոչընդոտելու համար «սխալ պոպուլիզմին»։
ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալով ու ԱՄՆ-ում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակով ոգեւորված՝ ծայրահեղ աջերը հույս ունեն, որ պոպուլիստական ալիքը կհեղեղի նաեւ Եվրոպան, որտեղ այս տարի ընտրություններ են անցկացվելու Գերմանիայում ու Ֆրանսիայում։

Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте назвал реальной возможность победы антиисламского политика, националиста Герта Вилдерса на парламентских выборах через два дня, 16 марта, передает Reuters
«Существует реальный риск того, что 16 марта мы проснемся, и Герт Вилдерс будет лидером крупнейшей партии этой страны, и это станет сигналом всему миру», - сказал глава правительства журналистам. Он призвал голландских избирателей явиться на участки, чтобы поставить заслон «ошибочному популизму».
Воодушевленные выходом Великобритании из ЕС и победой Дональда Трампа на президентских выборах в США крайне правые надеются, что популистская волна захлестнет и Европу, где выборы в этом году пройдут также в Германии и Франции. Уходящий французский президент Франсуа Олланд назвал своим «священным долгом» помешать победе Марин Ле Пен, которая баллотируется на выборах в этом году от ультраправого «Национального фронта».