Թուրքիայի՝ ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքը Գերմանիայի ու Հոլանդիայի հետ լարված հարաբերությունների համատեքստում խոսել է ԵՄ–ի հետ փախստականների համաձայնագրի վերանայման անհրաժեշտության մասին։
Թուրքական Hurriyet–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի՝ ԵՄ հարցերով նախարար Օմեր Չելիքը հայտարարել է, թե Թուրքիան պետք իր ազգային արժանապատվությունը պաշտպանող քայլեր անի։
«Թուրքիան պետք է դեպի ԵՄ շարժվող փախստականների հետ կապված համաձայնագիրը վերանայի»,–ասել է Օմեր Չելիքը։
Նշենք, որ Թուրքիա–ԵՄ համաձայնագրով Թուրքիան պարտավորվել է կանխել փախստականների հոսքը դեպի ԵՄ։ Դրա դիմաց Եվրոպան Թուրքիան հատկացնում է 3 միլիարդ դոլար։

Турецкий министр по вопросам ЕС Омер Челик в контексте напряженных отношений с Германией и Голландией коснулся необходимости пересмотреть соглашение по беженцам.
Как сообщает Hurriyet, министр по вопросам ЕС Омер Чели заявил, что Турция должна предпринять шаги для защиты национального достоинства. «Турция должна пересмотреть соглашения, связанные с беженцами», - заявил министр.
Отметим, что соглашения обязуют Турцию предотвратить поток беженцев в Европу. Взамен Европа предоставляет Турции 3 млрд долларов.