Խորհրդարանական ընտրություններում առաջադրված 9 կուսակցություններից ու դաշինքներից հիմնական մրցակցությունը ծավալվում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և «Ծառուկյան» դաշինքի միջև։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 28–ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է Հասարակական կարծիքի հետազոտության համառուսաստանյան կենտրոնի (ВЦИОМ) ղեկավար Վալերի Ֆյոդորովը՝ ներկայացնելով Հայաստանում նախընտրական քարոզչության ժամանակ կենտրոնի իրականացրած նոր հարցումների արդյունքները։
Քարոզարշավի մեկնարկից առաջ ВЦИОМ-ի իրականացված առաջին հարցման արդյունքների համեմատ, ՀՀԿ վարկանիշը բարձրացել է 2 տոկոսով՝ կազմելով 21 տոկոս և գրեթե հավասարվել «Ծառուկյան» դաշինքի վարկանիշին, որը կազմում է 22 տոկոս և նախորդ հարցման ցուցանիշի համեմատ նվազել է 4 տոկոսով:
Միեւնույն ժամանակ, ըստ Ֆյոդորովի, տարածքային թեկնածուների եւ կուսակցությունների գումարային արդյունքներով՝ առաջատարը ՀՀԿ-ն է եւ այս ցուցանիշով 8 տոկոսով գերազանցում է «Ծառուկյան» դաշինքին ։ Ըստ այդմ, կողմնորոշված ընտրազանգվածի մեջ ՀՀԿ-ն ունի 44, «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 36 տոկոս ձայն:
Բացի այս երկու ուժերից,  ըստ ВЦИОМ-ի, խորհրդարանում հայտնվելու հնարավորություն ունի «Ելք» դաշինքը, որի օգտին պատրաստ է քվեարկել ընտրողների 6 տոկոսը, ՀՅԴ–ն՝ 5 տոկոս և «Հայկական վերածնունդը»՝ 4 տոկոս:
Հարցվածների 40%–ը դեռ չի կողմնորոշվել, կամ հրաժարվել է պատասխանել հարցին։
Հարցումն անցկացվել է «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով մարտի 17-24-ը Հայաստանի ամբողջ տարածքում։ Հարցմանը մասնակցել է 1600 քաղաքացի:

YEREVAN. – From the nine political parties and blocs that are running for parliament, the main competition is between the ruling Republican Party of Armenia (RPA), and Tsarukyan Bloc [which is led by opposition Prosperous Armenia Party (PAP) Chairman and businessman MP, Gagik Tsarukyan].
Russian Public Opinion Research Center (VCIOM) General Director Valery Fedorov on Tuesday noted about the above-said at a press conference in capital city Yerevan, as he presented the results of the latest survey which VCIOM conducted in Armenia, and during the campaign season ahead of Sunday’s parliamentary election in the country.
Fedorov said, as compared with the first survey which VCIOM had conducted before the election campaign season, the RPA’s rating has risen by 2 percent totaling 21 percent, and it nearly equaled Tsarukyan Bloc’s rating of 22 percent, which, however, is down 4 percent, as compared with the previous survey.
At the same time, as per the VCIOM director, the RPA is the leader in the rating of regional representation MP candidates and parties, and it is ahead of Tsarukyan Bloc by 8 percent. Accordingly, the RPA and Tsarukyan Bloc have 44 and 36 percent respective votes, correspondingly, among the decided constituents.
According to the latest VCIOM survey, aside from these two political forces, Yelk (Way Out) Bloc (6%), the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party (5%), and the Armenian Revival Party (4%) also may win seats in the National Assembly.
A total of 40 percent of the respondents, however, were either still undecided or they did not respond to this question.