Եվրախորհրդարանը Եվրոպական միությունից կոշտ դիրքորոշում է պահանջել ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին գալիք բանակցություններում։ ԵՄ քաղաքացիների շահերը պետք է առաջնային լինեն ու լիարժեք պաշտպանվեն, հետեւում է բանակցային գործընթացի վերաբերյալ խորհրդարանականների որոշումից, հայտնում է DW–ը։
Ընդ որում անհրաժեշտ է բրիտանական իշխանություններին տեղեկացնել, որ Brexit–ից հետո Միացյալ թագավորությունն «այլեւս չի կարողանա նույն արտոնություններից օգտվել», ասվում է ապրիլի 5-ի որոշման մեջ։ Համաձայնագիրը, որը չի ներառի այդ սկզբունքները, չի հաստատվի ԵԽ կողմից, իսկ առանց դրա հնարավոր չէ ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին համաձայնագրի կնքումը։ Որոշմանը կողմ են քվեարկել 516 պատգամավորներ, դեմ՝ 133-ը , հիմնականում աջ պոպուլիստներն ու եվրոսկեպտիկները։
Այնուհետեւ որոշման մեջ նշված է, որ Մեծ Բրիտանիան պետք է հետեւի «բոլոր իրավական, ֆինանսական ո ւ ֆիսկալ պարտավորություններին»։ Բրյուսելի փորձագետների գնահատականով, դրանք կազմում են ընդհանուր առմամբ 60 մլրդ եվրո։ Այդ գումարը ներառում է օրինակ ԵՄ կառույցներում աշխատող բրիտանացի չինովնիկների կենսաթոշակների վճարումները։
Բացի դրանից Եվրախորհրդարանը հաստատել է իր դիրքորոշումը ԵՄ ներքին շուկային Մեծ Բրիտանիայի մուտքի հնարավորության մասին։ Ըստ այդ դիրքորոշման՝ դա հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե ԵՄ քաղաքացիներին տրամադրեն իրավունք ապրել ու աշխատել բրիտանական տարածքում, նաեւ եթե Լոնդոնը ընդունի ՄԻԵԴ իրավազորությունը։ Բրիտանական կառավարությունը մերժում է այդ պայմանները։
ԵՎրախորհրդարանը մերժել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի առաջարկը՝ ԵՄ-ից դուրս գալու ու Բրյուսելի հետ Լոնդոնի ապագա հարաբերությունների մասին բանակցությունները զուգահեռաբար անցկացնելու մասին։
ԵՄ 27 երկրները մտադիր են բրեքսիթի մասին բանակցությունների վերաբերյալ ուղենիշների մշակումն ավարտել ապրիլի վերջին՝ Բրյուսելում ծրագրված գագաթնաժողովի ժամանակ։

Европарламент потребовал от Европейского Союза жесткой линии на предстоящих переговорах о выходе Великобритании из состава ЕС. Интересы граждан Евросоюза должны быть приоритетом и защищаться в полной мере, следует из постановления парламентариев касательно переговорного процесса, передает DW
При этом необходимо довести до сведения британских властей, что после Brexit Объединенное Королевство «больше не сможет пользоваться подобными привилегиями», сказано в тексте постановления от среды, 5 апреля. Соглашение, не включающее в себя эти принципы, не будет одобрено Европарламентом, а без одобрения Европарламента не будет соглашения о выходе Великобритании из ЕС. За постановление проголосовали в Страсбурге 516 депутатов, 133 выступили против - в основном правые популисты и «евроскептики».
Далее в постановлении указано, что Великобритания должна соблюсти «все свои правовые, финансовые и фискальные обязательства». По оценкам экспертов в Брюсселе, они составляют в общей сложности 60 миллиардов евро, отмечает агентство AFP. В эту сумму входят, например, выплаты пенсий британским чиновникам, работавшим в учреждениях Евросоюза.
Кроме того, Европарламент подтвердил свою позицию в отношении возможности доступа Великобритании к внутреннему рынку Евросоюза. Согласно ей, это будет возможно лишь в том случае, если гражданам ЕС будет предоставлено право проживания и трудоустройства на британской территории, а также если Лондон примет юрисдикцию Европейского суда по правам человека. Британское правительство отвергает эти условия.
На требование премьер-министра Великобритании Терезы Мэй о параллельном проведении переговоров о выходе из ЕС и будущих взаимоотношениях Лондона с Брюсселем Европарламент ответил четким отказом. Единственно возможным компромиссом парламентариям представляются переговоры о правилах осуществления трехлетнего переходного периода, но не на ранних стадиях Brexit.
27 стран Евросоюза намерены завершить работу над директивами по переговорам о выходе Великобритании из ЕС в конце апреля на саммите в Брюсселе.