Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը բարձրացրել է իր վարկանիշը առաջին հեռուստատեսային բանավեճերից հետո, խոստանալով «վրեժխնդիր լինել իր նախընտրական քարոզչությանը հասցված վնասի համար», հայտնում է Bloomberg –ը։
Նշում են, որ Ֆիյոնի վարկանիշը բարձրացել է 1 տոկոսով նախագահական մրցապայքարում նրա մրցակիցներ Մարին Լը Պենի ու Էմանուել Մաքրոնի հասցեին նրա խոսքից հետո։ Ֆիյոնը նրանց մեղադրել էր իր ծախսերի մասին գործ հարուցելու հարցում մեղադրողների հետ դավադրության մեջ։
«Այս գործը կեղծված էր ու ես կապացուցեմ դա՝ ես այս հարցով ունեմ բոլոր տեղեկությունները։ Բայց ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ նրանք, ովքեր սարքել են այս գործը, հանգիստ չեն քնելու»,- հայտնել է Ֆիյոնը։
Ֆիյոնը եղել է մրցապայքարի ֆավորիտը մինչեւ նրա շուրջ բորբոքված սկանդալը, ըստ որի Ֆիյոնը ֆիկտիվ աշխատանքի էր դասավորել կնոջը՝ Պենելոպային։

Кандидат на пост президента Франции Франсуа Фийон повысил свой рейтинг популярности после первых теледебатов из-за своих обещаний «отомстить за беды, нанесшие вред его избирательной кампании», сообщает Gazeta со ссылкой на  Bloomberg.
Отмечается, что рейтинг Фийона повысился на 1% после его слов в адрес соперников по президентской гонке Марин Ле Пен и Эммануэля Макрона, о том, что они находились в сговоре с обвинителями для начала дела о его растратах.
«Это дело было изготовлено, и я докажу это: у меня есть вся информация по этому вопросу. Но я уверяю вас, что те, кто создал это дело не будут спать хорошо», — заявил Фийон.
Фийон был фаворитом гонки до момента старта расследования вокруг него и его супруги Пенелопы из-за скандала с трудоустройством.