Ապրիլի 7-ից Շենգենյան գոտու արտաքին սահմանների վերահսկողությունը խստացվել է։ Զննման կենթարկվի Շենգենյան գոտու սահմանը հատող յուրաքանչյուր անձ, այդ թվում՝  ԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիները։ Այս միջոցառումներն ընդունված են ահաբեկչության դեմ առավել արդյունավետ պայքարի համար, հաղորդում է «Ռադիո Լեհաստան»-ը։
Այսպիսով, ԵՄ անդամ-երկրների քաղաքացիները կորցրել են իրենց առավելությունը, չէ՞ որ նախկինում մանրազնին զննման են ենթարկվել միայն այլ պետությունների քաղաքացիները։ Այժմ յուրաքնաչյուր սահման հատողին կստուգեն հետախուզվող անձանց հատուկ բազայում, ինչպես նաեւ Ինտերպոլի բազայում։ Դա նշանակում է, որ հավանական է, սահմանային անցակետերում ու օդանավակայաններում հերթեր գոյանան։
Շենգենյան գոտու սահմանների խստացված վերահսկողություն է պահանջել Ֆրանսիան՝ 2015-ի նոյեմբերին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչություններից հետո։ Մանրազնին վերահսկողություն սահմանելու աշխատանքներն արագացան 2016-ի մարտին՝ Բրյուսելի ահաբեկչություններից հետո։

С 7 апреля контроль на внешних границах Шенгенской зоны ужесточен. Контролю будет подвергаться каждое лицо, пересекающее границу Шенгенской зоны, в том числе граждане стран-членов ЕС. Эти меры были приняты для более эффективной борьбы с терроризмом, сообщает Радио Польша.
Таким образом, граждане стран-членов ЕС потеряли свою привилегию, ведь ранее их контроль осуществлялся выборочно, а тщательный контроль касался только граждан других государств. Сейчас каждого пересекающего границу будут проверять в специальной базе разыскиваемых лиц, а также в базе Интерпола. Это означает, что, вероятно, на пограничных пунктах и в аэропортах появятся очереди.
Ужесточения контроля на границах Шенгенской зоны потребовала Франция после терактов в Париже в ноябре 2015 года. Работа по введению более тщательного контроля ускорилась после терактов в Брюсселе в марте 2016 года. Считается, что растет угроза со стороны граждан ЕС, которые принимали участие в боях на стороне джихадистов в Сирии и Ираке, а затем приняли решение вернуться в Евросоюз.