Բրազիլիայի Գերագույն դատարանը թույլատրել է սկսել 108 քաղաքական գործիչների վերաբերյալ կոռուպցիայի գործով հետաքննությունը, ներառյալ՝ երկրի կառավարությունում ինը նախարարների, հաղորդում է France Press-ը։
Նշվում է, որ, բացի 9 նախարարներից ցուցակում հայտնվել են նաեւ 3 նահանգապետեր, 29 սենատորներ եւ Կոնգրեսի ստորին պալատի 42 պատգամավորներ։ Ըստ Daily O Estado de S.Paulo պարբերականի՝ ցուցմունքները, որոնք տվել են սկանդալային Odebrecht ընկերության ներկա եւ նախկին ղեկավարները, բավարար են՝ քաղաքական կործիչների նկատմամբ հետաքննությւն սկսելու համար։
Odebrecht –ը բրազիլական Petrobras էներգետիկ հսկայի հիմնական մատակարարներից մեկն է։ 2016-ի հունիսին Odebrecht-ի նախագահ Մարսելու Օդերբեխթը ձերնակալվել է՝ որպես կասկածյալ Petrobras-ում կոռուպցիայի գործով։

Верховный суд Бразилии санкционировал начало расследования по делу о коррупции в отношении 108 политиков, включая девятерых министров правительства страны, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
Согласно данным, поступившим в распоряжение местного издания Daily O Estado de S.Paulo, помимо девяти министров, в список попали три губернатора, 29 сенаторов и 42 депутата нижней палаты конгресса. По информации издания, показания, которые дали бывшие и нынешние руководители скандально известной компании Odebrecht, являются достаточными для начала расследования в отношении политиков.
Представители Верховного суда отказались от комментариев по поводу появившейся в СМИ информации.
Odebrecht — один из основных подрядчиков бразильского энергетического гиганта Petrobras. В июне 2016 года президент Odebrecht Марселу Одебрехт был задержан полицией Бразилии как один из подозреваемых по делу о коррупции в Petrobras.