Սկսվել են ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարներ Սերգեյ Լավրովի եւ Ռեքս Թիլերսոնի բանակցությունները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ներածական խոսքից հետո հանդիպումը կշարունակվի փակ ռեժիմով, որի արդյունքները Լավրովը եւ Թիլերսոնը կամփոփեն մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Հանդիպման տեւողությունը հստակ որոշված չէ, սակայն Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի ԱԳ նախարարների բանակցությունները սովորաբար մի քանի ժամ են տեւում եւ հաճախ ավարտվում են գիշերը:
Լավրովը եւ Թիլերսոնը քննարկելու մեծ թվով թեմաներ ունեն: Առաջին հերթին՝ ապրիլի 7-ին ԱՄՆ-ի հրթիռային հարվածի հետեւանքով Սիրիայի շուրջ իրավիճակի սրումը, իրավիճակը մերձավորարեւելյան մյուս երկրներում՝ Իրաքում, Լիբիայում, Եմենում: Սպասվում է, որ կողմերը կանդրադառնան նաեւ Կորեական թերակղզում անվտանգության հարցերին, Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորմանը եւ երկկողմանի հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարներին:
Բանակցություններն ընթանում են ՌԴ ԱԳՆ-ի առանձնատանը (Զինաիդա Մորոզովայի պատմական առանձնատունը), որն իր պատմության ընթացքում քանիցս եղել է ռուս եւ ամերիկացի դիվանագետների պատմական հանդիպումների վայրը:
1941 թվականի սեպտեմբերի վերջին-հոկտեմբերի սկզբին ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները այստեղ քննարկել են Գերմանիայի դեմ պայքարում Խորհրդային Միությանը ռազմատնտեսական օգնություն ցուցաբերելու հարցերը, իսկ 1943 թվականի հոկտեմբերի 19-30-ը ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկրորդ ճակատ բացելու հեռանկարները:

Главы внешнеполитических ведомств РФ и США Сергей Лавров и Рекс Тиллерсон начали переговоры, передает ТАСС.
После вступительных слов встреча продолжится в закрытом режиме. Ее итоги Лавров и Тиллерсон подведут на пресс-конференции. Продолжительность встречи строго не определена, но переговоры глав внешнеполитических ведомств России и США в Москве обычно длятся несколько часов и нередко завершаются уже ночью.
Тем для обсуждения у Лаврова и Тиллерсона много. Прежде всего, это обострение ситуации вокруг Сирии в результате ракетного удара США 7 апреля, обстановка в других ближневосточных странах - Ираке, Ливии, Йемене. Стороны, как ожидается, также затронут вопросы безопасности на Корейском полуострове, урегулирования конфликта на Украине и перспектив нормализации двусторонних отношений.
Переговоры проходят в особняке МИД РФ (исторический особняк Зинаиды Морозовой), который за свою историю не раз становился местом исторических встреч российских и американских дипломатов.
В конце сентября - начале октября 1941 года представители СССР, США и Великобритании обсуждали здесь вопросы военно-экономической помощи Советскому Союзу в борьбе против Германии, а 19-30 октября 1943 года в особняке МИД главы внешнеполитических ведомств СССР, США и Великобритании обсуждали перспективы открытия второго фронта.