Իսրայելի հետախուզության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ «Սիրիայի միջադեպը», որտեղից հաղորդագրություններ են ստացվում մայրաքաղաք Դամասկոսի օդանավակայանի ուղղությամբ ավիահարվածների մասին, «լիովին տեղավորվում է» լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժմանը զենք փոխանցելու փորձերին իսրայելական հակազդեցության քաղաքականության սահմաններում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Տեղի ռադիոկայաններից մեկի հետ հարցազրույցի ժամանակ, սակայն, քաղաքական գործիչը զերծ է մնացել գիշերային հարձակման հետ կապված Իսրայելի պատասխանատվությունը խոստովանելուց։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունում միջադեպի առթիվ հրաժարվում են մեկնաբանություններից։
«Սիրիայի միջադեպը լիովին տեղավորվում է Իսրայելի քաղաքականության սահմաններում...հակազդելու Իրանի՝ Սիրիայով «Հըզբոլլահ» շարժմանը ժամանակակից զենք ուղարկելու փորձերին», — ասել է Կացը, ով այժմ այցով ԱՄՆ-ում է գտնվում։
Նա հիշեցրել է վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի խոստումի մասին՝ գործել «Հըզբոլլահ»-ին զենք ուղարկելու վերաբերյալ հետախուզական տեղեկության առկայության դեպքում, որի զինված խմբավորումներն անցյալ տարի բազմիցս պատերազմել են Իսրայելի դեմ, իսկ այժմ մասնակցում են Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմին՝ նախագահ Բաշար Ասադի կողմից։
Ավելի վաղ լիբանանյան «Էլ Մայադին» հեռուստաալիքը հայտնել է Դամասկոսի օդանավակայանի շրջանում հզոր պայթյունի մասին։ Վկայակոչելով տարածաշրջանի հետախուզական աղբյուրներին՝ Reuters գործակալությունը նշում է, որ Իսրայելը ավիահարված է հասցրել «Հըզբոլլահ»-ի պահեստին։

Министр разведки Израиля Исраэль Кац заявил, что «инцидент в Сирии», откуда поступают сообщения об авиаударе по аэропорту в Дамаске, «полностью вписывается» в израильскую политику противодействия попыткам передачи современного оружия ливанскому движению «Хезболлах», передает РИА Новости.
В интервью местной радиостанции «Галей ЦАХАЛ» политик воздержался от признания ответственности Израиля за ночной налет. В пресс-службе Армии обороны Израиля воздерживаются от каких-либо комментариев по поводу инцидента.
«Инцидент в Сирии полностью вписывается в политику Израиля… противодействовать попыткам Ирана переправлять современное оружие «Хезболлах» через Сирию», — сказал Кац, который сейчас находится с визитом в США.
Он напомнил о недавнем обещании премьер-министра Биньямина Нетаньяху действовать при наличии разведывательной информации о переправке оружия «Хезболлах», чьи военизированные формирования в прошлом не раз воевали с Израилем, а сейчас участвуют в гражданской войне в Сирии на стороне президента Башара Асада.
Ранее ливанский телеканал «Аль-Маядин» сообщал со ссылкой на своего корреспондента о мощном взрыве в районе аэропорта Дамаска. По данным источника агентства Рейтер в разведслужбах региона, Израиль нанес авиаудар по складу «Хезболлах».