Ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխթարլըն ապօրինաբար տեղափոխվել է վրացա-ադրբեջանական սահմանով, կտտանքների ենթարկվել եւ ձերբակալվել Ադրբեջանում։ Այս մասին ասվում է իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության հայտարարությունում հաղորդում է contact.az-ը։
«Դա իրադրության վատագույն զարգացումն է լրագրողների ու իրավապաշտպանների ակտիվորեն ճնշումներով հայտնի երկրում։ Աֆղան Մուխթարլըն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի եւ չպետք է կտտաքնների ենթարկվի։ Նա խղճի բանտարկյալ է»,- ասել է Թբիլիսիում գտնվող Amnesty International-ի ներկայացուցիչ Լեւան Ասաթիանին։
Մուխթրալըի փաստաբանը հայտնել է, որ նրան Թբիլիսիում առեւանգել են քաղաքացիական հագուստով մարդիկ, ավտոմեքենա նստեցրել, քաղաքից դուրս տարել եւ ծեծի ենթարկել։ Հետո Մուխթարլըին մի քանի անգամ տարբեր մեքենաներ են նստեցրել, գլխին պարկ անցկացրել ու նրա հետ միասին հատել սահմանը։
«Ըստ երեւույթին, Վրաստանի իշխանությունները մասնակից են Մուխթարլըին բռնի Ադրբեջան տեղափոխելուն։ Նրա ընտանիքի անդամներն ասել են, որ Թբիլիսիի փողոցներում Աֆղանին երկար ժամանակ անհայտ անձինք են հետեւել։ Վրաստանի իշխանությունները պետք է միջադեպի անհապաղ եւ ազնիվ հետաքննություն իրականացնեն ու հաշվետվություն ներկայացնեն այդ գործողության բոլոր մասնակիցների վերաբերյալ»,- ասել է Ասաթիանին։

Азербайджанский журналист Афган Мухтарлы был незаконно перевезен через грузино-азербайджанскую границу, подвергся пыткам и брошен за решетку в Азербайджане. Об этом говорится в заявлении правозащитной организации Amnesty International, сообщает contact.az.
«Это зловещее развитие ситуации в стране, известной активным подавлением журналистов и правозащитников. Афган Мухтарлы немедленно должен быть освобожден и не должен подвергаться пыткам. Он является узником совести», - сказал находящийся в Тбилиси представитель Amnesty International Леван Асатиани.
Как сообщил адвокат Мухтарлы, его выкрали в Тбилиси люди в гражданской одежде, посадили в машину и увезли за город, где сильно избили. Затем его несколько раз пересаживали в машины, надев на голову мешок и в таком виде перевезли через границу.
«Похоже, что власти Грузии причастны к насильственной переправке Мухтарлы в Азербайджан. Члены его семьи сказали, что за Афганом долгое время следили неизвестные на улицах Тбилиси. Власти Грузии должны немедленно и честно расследовать случившееся и отчитаться обо всех тех, кто был вовлечен в эту операцию», - сказал Асатиани.