Արս տարվա հունվար-մարտին Արցախում իրականացվել է 8.4 մլրդ. դրամի շինարարություն, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ աճել է 51.3 տոկոսով:
Արցախի ազգային վիճակագրական ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ իրականացված շինարարության ծավալում շինմոնտաժային աշխատանքները կազմել են 6.2 մլրդ. դրամ կամ ընդհանուր շինարարության 73.5 տոկոսը: Հանրապետությունում իրականացված շինարարության 33.4%-ը բաժին է ընկել հանքագործական արդյունաբերությանը եւ բացահանքերի շահագործմանը, 25.3%-ը՝ էլեկտրականության, գազի, գոլորշու եւ լավորակ օդի մատակարարմանը, 14.7%-ը՝ փոխադրումներ եւ պահեստային տնտեսությանը:
2017թ. հունվար-մարտին ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտի բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 190.8 հազ. տոննա, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 49.6 տոկոսով: Ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտի բեռնաշրջանառությունը 2017թ. հունվար-մարտին կազմել է 4851.9 հազ. տոննա-կմ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 3.0 տոկոսով: 2017թ. հունվար-մարտին հանրապետությունում ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտի ուղեւորափոխադրումների ծավալը կազմել է 5591.1 հազ.մարդ` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 6.7 տոկոսով:
Ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտի ուղեւորաշրջանառությունը 2017թ. հունվար-մարտին կազմել է 45510.5հազ. ուղեւոր-կմ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 22.8 տոկոսով: 2017թ. հունվար-մարտին խողովակային տրանսպորտով հանրապետությունում ներկրված բնական գազի բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 10.8 հազ. տոննա` նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 4.9 տոկոսով:
Հանրապետությունում 2017թ. հունվար-մարտին կապի ծառայություններից ստացված եկամուտների ընդհանուր ծավալը, փաստացի գներով, կազմել է 1.9մլրդ. դրամ, որը 2016թ. հունվար-մարտի նկատմամբ, համադրելի գներով, նվազել է 0.4 տոկոսով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ կապի բոլոր տեսակի ծառայություններից ամենաբարձր աճի տեմպ արձանագրվել է հեռուստածրագրերի կազմման եւ հեռարձակման գծով` 4.1 տոկոս:

В январе-марте текущего года  в Арцахе  реализовано строительство на  8,4 млрд  драм,  в сравнении  с предыдущим годом  объемы строительства увеличились  на 51,3%.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в  Национальной статистической службы  Арцаха, в объеме реализованного строительства  строительно-монтажные работы  составили   6,2 млрд драм, или 73,5% от общего объема строительства.  33,4%  от реализованного строительства  выпало на долю  горнорудной промышленности и эксплуатации открытых карьеров, 25,3% -  снабжения  электроэнергии, газа,  14,7%  - на  перевозки и  складское хозяйство.
В январе-марте 2017 года  объем  грузоперевозок  автомобильного транспорта  составил  190,8 тыс. тонн, в сравнении с тем же периодом  предыдущего года   больше на 49,6%. Грузооборот   транспорта общего пользования  в январе-марте 2017 г. составил  4851,9 тысяч тонно-км, что в сравнении с тем же периодом предыдущего года  больше на 3,0%. В январе-марте 2017 г.   объем  пассажироперевозок  автомобильным транспортом общего пользования  в республике составил  5591.1  тысяч человек, в сравнении с тем же периодом предыдущего года  он вырос на  6,7%.
Пассажирооборот   автомобильного транспорта общего пользования   в январе-марте 2017 г.  составил 45510.5 тысяч  пассажиро-км, что в сравнении с тем же периодом предыдущего года  больше на  22,8%.  Объем  грузоперевозок  ввезенного  в республику трубчатым транспортом  природного газа   в январе-марте 2017 г.  составил 10,8 тыс тонн , в сравнении с тем же периодом предыдущего года  больше на  4,9 %.
Общий объем полученных доходов  от служб связи в республике в январе-марте 2017 г. составил  по фактическим ценам  1,9 млрд драм,  по отношению  к январю-марту 2016 г. по сопоставим ценам объем   упал  на 0,4%. В сравнении с тем же периодом предыдущего года  самый высокий  темп роста  из всех  видов услуг связи  был зарегистрирован  по линии  составления телевизионных программ и  трансляции – 4,1 %.