Մտածեք, թե ինչպես կարող եք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավելի արժանահավատ դարձնել: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 15-ին, «Ընտրական զարգացումները Հայաստանում. Քաղված դասերը եւ հետագա քայլերը» թեմայով համաժողովի ժամանակ իր խոսքում նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Հայերի համար ի՞նչ է կարեւոր՝ երեք բան՝ ԿԸՀ-ն, որը ոչ միայն արդյունավետ է, այստեղ հանրորեն ուզում եմ իմ մեծագույն գնահատականը ասել՝ ԿԸՀ-ի արդյունավետ աշխատանքի հետ կապված, բայց խնդիրը միայն արդյունավետությունը չէ, այլ՝ արժանահավատությունը: Խոսքը միայն փաստերի մասին չէ, այլ՝ ընկալումների: ԿԸՀ-ի կազմում պետք է ներգրավվեն քաղհասարակության ներկայացուցիչներ եւ այլն: Իմ խորհուրդն է հայերին՝ մտածեք, ուսումնասիրեք ԿԸՀ-ի կազմի խնդիրը, նաեւ այն, թե ինչպես կարող եք ԿԸՀ-ն դարձնել ավելի արժանահավատ եւ հանրային վստահությունը վայելող կառույց»,- ընդգծեց նա:
Սվիտալսկիի խոսքով, ոչ ոք չի կարող ասել, որ վերջին ընտրությունները Հայաստանում կատարյալ էին, հայտարարել, որ Հայաստանը հասել է այն մակարդակին, որն անհրաժեշտ է, հասել է ժողովրդավարական ստանդարտների կատարելության. «Սա դեռեւս գործընթաց է, մենք կարող ենք ասել, որ ճանապարհի գրեթե կեսին ենք: Պահանջվեց 25 տարի, որ գնանք այդ նպատակի ուղղությամբ»,–ասաց նա:

Подумайте над тем, как повысить уровень доверия к ЦИК Армении. С таким заявлением на форуме «Избирательные процессы в Армении: Извлеченные уроки и последующие шаги» 15 июня выступил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«Я хочу публично заявить о своей высокой оценке работе ЦИК Армении, которую считаю эффективной. Но эффективности мало, нужно и доверие. Речь идет не только о фактах, но и о восприятии. В состав Центральной избирательной комиссии должны быть вовлечены представители гражданской общественности и другие. Мой совет армянам: подумайте, изучите проблему состава ЦИК, а также то, как можно  сделать так, чтоб ей больше доверяли», - сказал Свитальский.
Он также подчеркнул: никто не может сказать, что последние выборы в Армении были идеальными, что она достигла необходимого уровня. «Это еще процесс, мы можем сказать, что уже почти на полпути», - добавил Петр Свитальский.