Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը Կատալոնիայի իշխանությունների հայտարարությունները «ավտորիտար բարբաջանք» է անվանել։ Հայտարարությունների համաձայն՝ եթե հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք անկախության հանրաքվեի արդյունքում բնակիչների մեծամասնությունն «այո» ասի անկախությանը, 48 ժամվա ընթացքում կհայտարարվի Իսպանիայից անկախանալու մասին, փոխանցում է AP-ն։
Նրա խոսքով՝ իսպանացիներն ու կատալոնացիները կարող են վստահ լինել, որ անկախություն հռչակող կողմերի «առճակատումները» երբեք չեն հաղթի ժողովրդավարական պետությանը։
Ռախոյը մեկնաբանություններով է հանդես եկել, երբ Կատալոնիայի իշխող կուսակցությունը նախատեսված հանրաքվեն անցկացնելու օրինագծի մանրամասներն է ներկայացրել։ Օրինագծի համաձայն՝ եթե բնակիչների մեծամասնությունն «այո» ասի, հանրաքվեից հետո երկու օրվա ընթացքում Կատալոնիան անկախ կհռչակվի։

Spanish Prime Minister Mariano Rajoy has described as “authoritarian delirium” plans by the ruling parties in Catalonia region to declare independence from Spain within 48 hours of a promised referendum October 1, if voters say “yes,” AP reported.
His comments followed after the ruling parties of Catalonia provided detailed information on the bill for the planned referendum. According to the bill if most of the residents vote for “yes”, independence will be declared within two days regardless of the vote’s turnout percentage.