Հովհաննես Այվազովսկու հոբելյանը Ուկրփոստը նշել է նոր գեղաարվեստական նամականիշի թողարկմամբ։ Այսուհետ շրջանառության մեջ կմտնի նոր փոստային նամականիշը (140000 տպաքանակով) եւ փոստային բլոկը ( 36000 տպաքանակով), փոխանցում է Analitikaua.net-ը։
Ուկրփոստի կայքը նշում է, որ նամականիշի, բլոկի եւ դրոշմի դիզայնի հեղինակը Վասիլի Վասիլենկոն է։ «Տաղանդավոր ծովանկարչին նվիրված նամականիշի թողարկումն անհրաժեշտ քայլ է պետության կողմից՝ հայ-ուկրաինական բարեկամության զարգացման մեջ նրա ունեցած ավանդի համար»։ Այս մասին AnalitikaUA.net-ին ասել է պատմաբան Եվգենի Սաֆարյանսը։
«Հայկական ծագմամբ հայտնի նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 200-ամյակի կապակցությամբ կարեւոր է հիշելը, որ նրա ամբողջ կյանքն ու աշխատանքը անքակտելիորեն կապված են եղել գեղեցիկ ու գեղատեսիլ երկրի՝ Ուկրաինայի հետ, որին նա նվիրել է իր նկարների մի մասը»,-նշել է պատմաբանը։

Юбилей Ивана (Ованнеса) Айвазовского Укрпочта отмечает появлением художественной марки. К 200-летию со дня рождения художника вводятся в обращение новая почтовая марка (тираж 140000) и почтовый блок (тираж 36000), передает Analitikaua.net
Как отмечается на сайте Укрпочты, дизайн марки, блока и штемпеля Василия Василенко. «Выпуск почтовой марки, посвященной талантливому маринисту, является необходимым шагом со стороны государства за его вклад в развитие армяно-украинской дружбы». Об этом заявил изданию AnalitikaUA.net, украинский историк Евгений Сафарянс.
«В 200-ю годовщину со дня рождения выдающегося художника армянского происхождения Ивана Айвазовского важно помнить, что вся его жизнь и работа были неотрывно связаны с прекрасной и живописной страной — Украиной, которой он посвятил часть своих картин», — отметил историк.
Напомним, в июле Национальный банк Украины выпустил в обращение памятную монету «Иван Айвазовский». Монета выпущена в серии «Выдающиеся личности Украины», и введена в оборот тиражом в 35000 экземпляров.