Ղազախստանի սահմանապահները կալանել են ոսկերչական արտադրանքի մաքսանենգ բեռ, որի ընդհանուր արժեքը մոտ 2 մլն դոլար է, հայտնում է Ազգային անվտանգության կոմիտեի սահմանապահ ծառայության մամուլի ծառայությունը:
Մամուլի ծառայության տվյալներով՝ Աստանայի միջազգային օդանավակայանում սահմանապահ ստուգում կատարելիս զննել են 48 կգ ընդհանուր քաշով 2 պայուսակ, որոնք գրանցված էին Ադրբեջանի քաղաքացու անունով: Բեռը ժամանել է Ստամբուլի չվերթով:
«Տվյալ քաղաքացու ուղեբեռը ստուգելիս հայտնաբերվել է 11,786 հազար ոսկերչական արտադրանք, ենթադրաբար՝ թանկարժեք մետաղից (դեղին գույնի 32 կգ մետաղ եւ մոխրագույն 16 կգ մետաղ): Մաքսանենգ ապրանքի մոտավոր արժեքը գնահատվում է 2 մլն դոլար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Казахстанские пограничники задержали контрабандный груз ювелирных изделий, общая стоимость которого приблизительно оценивается в 2 миллиона долларов, сообщила пресс-служба пограничной службы Комитета национальной безопасности (КНБ).
По данным пресс-службы, при проведении пограничного контроля в международном аэропорту в Астане был проведен досмотр двух сумок общим весом 48 килограммов с багажными бирками на имя гражданина Азербайджана. Багаж прибыл рейсом из Стамбула.
«В ходе проверки багажа данного гражданина выявлено 11,786 тысячи ювелирных изделий, предположительно из драгоценного металла (32 килограмма металла желтого цвета и 16 килограммов металла серого цвета). Приблизительная стоимость контрабанды оценивается в 2 миллиона долларов США», — говорится в сообщении.