Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է հրապարակել, որտեղ բացասական է գնահատում երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնպահներին՝ ԱՄՆ-ի՝ մեղադրանք առաջադրելու որոշումը, հաղորդում է Gazeta-ն։
«Մենք ամենալուջ կերպով առարկում ենք, քանի որ այդ նախապաշարված մեղադրական վճիռն ընդունվեց»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Նախարարությունն ընդգծել է, որ այդ հարցի շուջ իրենց արձագանքի մասին հայտնել են Անկարայում ԱՄՆ-ին դեսպանին։
Օգոստոսի 29-ին ԱՄՆ-ն Էրդողանի 15 թիկնապահներին մեղադրանքներ է առաջադրել՝ Թուրքիայի նախագահի՝ Վաշինգտոն այցի ժամանակ խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվելու համար։
Մայիսի 19-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թիկնապահները Վաշինգտոն նրա այցի ընթացքում հարձակվել են ցուցարարների վրա։ Առնվազն 9 մարդ է տուժել։

The Turkish Foreign Ministry issued a statement in which it negatively assesses the US decision to indict the security guards of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, reported Gazeta.ru news site of Russia.
“We are protesting in the strongest terms that a biased indictment is accepted,” the Turkish foreign ministry statement said. “Our reaction to the topic has also been conveyed to the U.S. ambassador to Ankara.”
As reported earlier, a total of 19 people, including 15 identified as bodyguards of the Turkish president, were indicted Tuesday in Washington D.C., and in connection with scuffles that broke out during Erdoğan’s visit to the US capital city.
On May 16, the security guards of President Erdoğan attacked peaceful protesters outside the Turkish ambassador’s residence in Washington D.C. At least nine people were injured in the brawl.