Հայաստանը պատրաստ է խորացնել աշխատանքը սփյուռքի մասնագետների ցանցերի հետ։ Այս մասին սեպտեմբերի 20-ին՝ Հայաստան–Սփյուռք համաժողովի ժամանակ, ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ քննարկվել են հայ ինժեներների, բժիշկների, գիտնականների եւ իրավաբանների կարողությունների զարգացման նոր ծրագրեր։ Պրոֆեսիոնալ ներուժը պետք է օգտագործել բոլոր հնարավոր ճյուղերում, կարծում է նա։
«Համաժողովին գնահատվել է նաեւ զբոսաշրջության ոլորտում համատեղ աշխատանքի կարեւորությունը հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման համար։ Հայաստանը ամրապնդում է միջմշակութային երկխոսությունը եւ նպաստում է զբոսաշրջության հոսքին։ 2016 թվականին Հայաստան է այցելել 1 մլն 260 հազար զբոսաշրջիկ, ինչը 6 տոկոսով ավելի շատ է, քան 2015–ին, իսկ 10 տարի առաջ այդ թիվը 382 հազար էր»,– ասել է Գաբրիելյանը։

Армения готова укрепить работу с сетями профессионалов диаспоры. Об этом заявил вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габрелян, выступая 20 сентября на очередном Форуме Армения – диаспора в Ереване.
По его словам, обсуждались возможности новых программ по развитию способностей армянских инженеров, врачей, учёных, юристов Армении и Карабаха, которым коллеги из диаспоры могут передать свой опыт. Профессиональный потенциал нужно использовать во всех возможных отраслях, добавил он.
«На форуме была оценена и важность совместной работы в туризме, для сохранения историко-культурного наследия армянского народа. Армения укрепляет межкультурный диалог и способствует росту мировых туристических потоков. В 2016 году Армению посетили 1 млн. 260 тыс. туристов или на 6% больше, чем в 2015 года, а 10 лет назад это число составляло всего 382 тыс. Приток туристов вырос в разы и имеет тенденцию к росту», - заключил Габриелян.