Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը պարզաբանել է, թե ինչու է շրջանառության մեջ դրվել ռուսաց լեզվի դասավանդման նոր հայեցակարգը:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը նախարարն ընդգծել է, որ օտար լեզուների հայեցակարգերի նպատակն է, որ դպրոցականները լավ տիրապետեն օտար լեզվի:
«Մեր երեխաները հրաշալի գիտեն հայալեզու գրականությունը, բայց ընդունվում են Ֆիզիկայի ֆակուլտետ ու պարզվում է՝ օտար լեզու չգիտեն: Եթե ուզում ենք սեփական դրոններն ունենալ, զարգացնել գիտությունը, պետք է բարձրացնենք օտար լեզվի իմացության մակարդակը Հայաստանում: Մենք հայագիտության բլոկին ձեռք չենք տալիս, պարզապես խորացնում ենք օտար լեզուների ուսուցումը»- ասաց Լեւոն Մկրտչյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ ներկայումս երկու հայեցակարգ կա մշակված՝ ֆրանսերեն, անգլերեն եւ գերմաներեն լատինատառ հենքի վրա եւ ռուսերեն. «Ինքս օտարալեզու դպրոցների գաղափարին դեմ եմ, մենք պարզապես ցանկանում ենք օտար լեզվի խորացված ուսուցում»:
Լեւոն Մկրտչյանը հորդորեց այս թեման չքաղաքականացնել:
Նշենք, որ կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում ռուսաց լեզվի դասավանդման հայեցակարգ»-ը: Այս հայեցակարգը մեծ աղմուկ է բարձրացրել: Սեպտեմբերի 21-ին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ ռուսաց լեզվի հայեցակարգն իր հանձնարարականով չի եղել:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե հայեցակարգում նշված է, որ վարչապետի հանձնարարականով է ստեղծվել, մինչդեռ նա հերքում է այդ լուրերը, Լեւոն Մկրտչյանը պատասխանեց, որ եղել է ընդհանուր օտար լեզուների վիճակի բարելավման հանձնարարական. «Ինչպե՞ս կատարել այդ հանձնարարականը, եթե ոչ հայեցակարգեր մշակելով: Վարչապետի կողմից եղել է հանձնարարական՝ օտար լեզուների ուղղությամբ դրական որակական փոփոխություն առաջացնելու ուղղությամբ, դեռեւս դեկտեմբերին ստեղծվել է երկու հանձնախումբ՝ հանձնարարությունը կատարելու համար»:

Мы хотим, чтобы наши школьники хорошо владели иностранными языками. Об этом заявил журналистам 22 сентября министр образования и науки Армении Левон Мкртчян.
«Наши дети прекрасно знают армяноязычную литературу, но поступают, к примеру, на Факультет физики и выясняется, что они не знают иностранных языков. Между тем, если мы хотим иметь собственные дроны, развивать науку, то должны повысить в стране уровень знания иностранных языков. Мы не трогаем блок арменоведения, просто хотим углубить процесс обучения иностранным языкам», - подчеркнул Мкртчян.
По его словам, сейчас есть две разработанные концепции – английскому, немецкому и французскому языкам на основе латиницы и русскому языку. При этом Мкртчян призвал ни в коем случае не политизировать эту тему.
Отметим, что Правительство Армении ввело в обращение Концепцию преподавания русского языка в общеобразовательных школах страны, предполагающую изменение содержания учебников, увеличение числа школ с его углубленным изучением, увеличение часов.
В ответ на замечание, что в концепции отмечено, что она была разработана по поручению премьер-министра, в то время, как он отрицает эти сведения, Левон Мкртчян напомнил: было поручение по улучшению ситуации по всем иностранным языкам. «Как же можно выполнить это поручение без разработки концепций? Премьер-министр дал поручение внести положительные качественные изменения в направлении иностранных языков, еще в декабре были созданы две группы для выполнения этого поручения», - сказал министр образования и науки Армении.