Մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի հրամանով Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի տնօրեն է նշանակվել Վիգեն Չալդրանյանը:
Վիգեն Չալդրանյանը ծնվել է 1956 թվականի հունվարի 4-ին՝ Երեւանում: 1975-ին ընդունվել է Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտ, սովորել դերասանական, ապա նաեւ ռեժիսուրայի բաժիններում:
Ուսումը շարունակել է Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտի կինոռեժիսուրայի բաժնում:
Երկու տասնյակից ավելի ֆիլմերի եւ չորս բեմադրության հեղինակ է: Միջազգային կինոփառատոններում արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների ու դիպլոմների:
1998-ից մինչեւ 1999 թվականը պաշտոնավարել է որպես ՀՀ մշակույթի փոխնախարար: 2001-ին պարգեւատրվել է Մովսես Խորենացի մեդալով:
2007-ից ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ է: Դասախոսել է Երեւանի կինոյի եւ թատրոնի պետական ինստիտուտում: Ամուսնացած է, ունի երեք զավակ:

Приказом министра культуры Армении Армена Амиряна Виген Чалдранян назначен директором театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна.
Виген Чалдранян родился 4 января 1956 года в Ереване. Он окончил актерский и режиссерский факультеты Ереванского художественно-театрального института. Затем Чалдранян продолжил учебу в Государственном институте кинематографии в Москве.
Он является автором более двух десятков фильмов и четырех постановок. Был удостоен многочисленных наград и дипломов на международных кинофестивалях.
В 1998-1999 годах занимал должность заместителя министра культуры Армении. В 2001 году Чалдранян удостоился медали Мовсеса Хоренаци. А в 2007 году ему было присуждено звание заслуженного деятеля Армении.