Ավստրալիայի հարավարևմտյան Վիկտորիա նահանգում ավելի քան 50 հազար տուն առանց էլեկտրականության է մնացել: Նահանգի որոշ շրջաններում օդի ջերմաստիճանը հասել է 40 աստիճանի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով 9 News հեռուստաալիքը:
«Առանձին շրջաններում էլեկտրաէներգիայի բաշխման հետ կապված խնդիրներ կան: Մենք ուսումնասիրում ենք բոլոր հասանելի միջոցները՝ ընկերությունների կողմից բնակչությանը փոխհատուցում տրամադրելու համար»,- ասել է երկրի վարչապետ Դենիել Էնդրյուսը:
ABC News հեռուստաալիքի տվյալներով` կիրակի գիշերը որոշ շրջաններում օդի ջերմաստիճանը 30 աստիճանից չի իջել: Ըստ իշխանությունների՝ էլեկտրաէներգիայի օգտագործման կտրուկ ավելացումը բաշխիչ ցանցի տրանսֆորմատորների եւ ապահովիչների անսարքության է հանգեցրել: 9 News-ի տվյալներով` երկուշաբթի օրը էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը մասամբ վերականգնվել է, սակայն հազարավոր մարդիկ դեռ շարունակում են առանց էլեկտրաէներգիայի մնալ:

Более 50 тысяч домов остались без электричества в штате Виктория на юго-востоке Австралии, в некоторых районах которого температура воздуха достигла 40 градусов, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал 9 News.
«В отдельных районах наблюдались проблемы с распределением электроэнергии. Мы изучаем все доступные средства, чтобы добиться от компаний компенсации населению», — сообщил премьер штата Дэниел Эндрюс.
Как сообщает телеканал ABC News, в ночь с воскресенья на понедельник температура воздуха в некоторых районах не опускалась ниже 30 градусов. По словам властей, резко возросшее потребление электричества вызвало поломки трансформаторов и предохранителей распределительной сети.
По данным 9 News, в понедельник подача электричества была частично восстановлена, однако тысячи человек все еще остаются без света.