Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների ժամանակահատվածում նաեւ Հայաստանն է հայտնվել դժվարին կացության մեջ: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, Երևանի պետհամալսարանի Միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետում իրանագիտության դասասենյակի բացման արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
Նրա խոսքով, դեռ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակներից Իրանը քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
«Վաղ անցյալից քաղաքական հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջեւ շատ լավ են եղել։ Մենք բազմաթիվ հնարավորություններ կարող ենք ապահովել Հայաստանի համար։ Իրանում կա 70 հազարանոց իրանահայ համայնք։ Իրանահայերն Իրանում շատ խաղաղ գոյակցում են այնտեղի մուսուլմանների կողքին, եւ, եթե իրանահայը Հայաստան է գալիս, դժվար է տարբերակել՝ նա Հայաստանի՞ հայ է, թե՞ Իրանի։ Աշխատեք 80 մլն բնակչություն ունեցող Իրանի հնարավորություններն ուղղորդել դեպի Հայաստան»,-ընդգծեց դեսպանը:

В период санкций в отношении Ирана и Армения оказалась в сложной ситуации. Об этом заявил в беседе с журналистами после церемонии открытия аудитории иранистики на факультете международных отношений ЕГУ 12 февраля чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Сейед Казем Саджади.
По его словам, еще со времен карабахской войны Иран предпринимает шаги для установления мира в Армении. «Политические отношения между нашими двумя странами всегда были очень хорошими. Мы можем обеспечить многочисленные возможности для вас. В Иране существует 70-тысячная армянская община. Армяне в нашей стране очень мирно живут рядом с мусульманами. И когда иранский армянин приезжает в Ереван, то трудно определить, является ли он армянином из Армении или ИРИ. Работайте над тем, чтобы возможности Ирана с 80-миллионным населением направить в Армению», - сказал дипломат.