Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների ժամանակահատվածում նաեւ Հայաստանն է հայտնվել դժվարին կացության մեջ: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 12-ին, Երևանի պետհամալսարանի Միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետում իրանագիտության դասասենյակի բացման արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին:
Նրա խոսքով, դեռ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակներից Իրանը քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
«Վաղ անցյալից քաղաքական հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջեւ շատ լավ են եղել։ Մենք բազմաթիվ հնարավորություններ կարող ենք ապահովել Հայաստանի համար։ Իրանում կա 70 հազարանոց իրանահայ համայնք։ Իրանահայերն Իրանում շատ խաղաղ գոյակցում են այնտեղի մուսուլմանների կողքին, եւ, եթե իրանահայը Հայաստան է գալիս, դժվար է տարբերակել՝ նա Հայաստանի՞ հայ է, թե՞ Իրանի։ Աշխատեք 80 մլն բնակչություն ունեցող Իրանի հնարավորություններն ուղղորդել դեպի Հայաստան»,-ընդգծեց դեսպանը:

Armenia was in a bad situation, during the period of sanctions against Iran.
Iranian Ambassador Seyed Kazzem Sajjadi on Monday told the abovementioned to reporters, after the opening ceremony of the Iranian Studies classroom at Yerevan State University.
According to him, Iran has been taking steps to establish peace in Armenia even since the Karabakh war.
"The political relations between our two countries have always been very good. We can provide numerous opportunities for you. There is a 70,000-strong Armenian community in Iran. In our country Armenians live very peacefully alongside Muslims. And when the Iranian Armenian comes to Yerevan, it is difficult to define whether he is Armenian from Armenia or from Iran. Work to direct opportunities of Iran, having 80 million population, to Armenia," the ambassador said.