ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում չի խոսել սպառազինությունների նոր մրցավազքում հաղթանակի մասին, հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Ավելի վաղ այս խոստման մասին, վկայակոչելով աղբյուրներին, պատմել էր NBC հեռուստաալիքը:
«Ոչ, նման բան խոսակցության ընթացքում չի ասվել, այդ լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում: Իսկ ինչ վերաբերում է հեռախոսազրույցի բովանդակությոանը, ապա մենք հայտնել ենք դրա մասին այն, ինչ անհրաժեշտ ենք համարել», - մեկնաբանել է Դմիտրի Պեսկովը: Նա հատկապես ընդգծել է, որ «ռուսական կողմը երբեք չի հրապարակել պետությունների ղեկավարների գաղտնի զրույցների բովանդակությունը»:
Հեռախոսազրույցի արդյունքների վերաբերյալ Կրեմլի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում էր, որ առաջնորդներն «ընդգծել են սպառազինությունների մրցավազքի սահմանափակմանն ուղղված համակարգված ջանքերի կարեւորությունը»:
Ըստ NBC-ի՝ Ռուսաստանի նախագահի հետ զրույցում  Թրամփը արել է հետեւյալ արտահայտությունը. «Եթե դուք սպառազինությունների մրցավազք եք ցանկանում սկսել, մենք կարող ենք գնալ դրան, սակայն ես կհաղթեմ»:

Президент США Дональд Трамп в телефонном разговоре с Владимиром Путиным не говорил об обещании победить в новой гонке вооружений, сообщил пресс-секретарь российского президента, передает РБК. Ранее об этом обещании рассказал телеканал NBC со ссылкой на источники.
«Нет, такая фраза не была сказана в ходе разговора, эти сообщения не соответствуют действительности, а что касается содержания разговора — мы делали сообщение по его результатам и сказали в этом сообщении все, что считали необходимым», — прокомментировал сообщение американских СМИ Дмитрий Песков. Он особо подчеркнул, что «российская сторона никогда не придавала публичности, гласности содержание конфиденциальных разговоров глав государств».
В сообщении Кремля по итогам разговора, в частности, говорилось, что лидерами была «подчеркнута важность скоординированных усилий по ограничению гонки вооружений».
По данным NBC, в разговоре с российским президентом Трамп произнес фразу: «Если вы хотите начать гонку вооружений, мы можем пойти на это, но я выиграю».