ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Մայք Պոմպեոն անցյալ շաբաթ հանդիպել է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ: Հանդիպումը շատ հարթ է անցել, լավ հարաբերություններ են ստեղծվել: Այս մասին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է թվիթերյան իր էջին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԿԺԴՀ-ում տեղի է ունեցել Մայք Պոմպեոյի եւ Կիմ Չեն Ընի գաղտնի հանդիպումը: Այս այսը հնարավորություն ընձեռեց 2000 թվականից ի վեր առաջին հանդիպումն անցկացնել երկու երկրների միջեւ ամենաբարձր մակարդակով, այսինքն՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մադլեն Օլբրայթի եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Իրի միջեւ բանակցություններից հետո:
«Այժմ մշակվում են գագաթնաժողովի դետալնելը: Ապամիջուկայնացումը մեծ ձեռքբերում կլինի աշխարհի, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Կորեայի համար»,- Twitter-ում գրել է Թրամփը:
Mike Pompeo met with Kim Jong Un in North Korea last week. Meeting went very smoothly and a good relationship was formed. Details of Summit are being worked out now. Denuclearization will be a great thing for World, but also for North Korea!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 18 апреля 2018 г.
ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի եւ Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի միջեւ միջտարածաշրջանային գագաթնաժողովը նախատեսված է ապրիլի 27-ին, որից հետո նախատեսվում է մայիսին նախատեսվում է անցկացնել Կիմ Չեն Ընի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը:

Кандидат в госсекретари США Майк Помпео встретился с лидером КНДР Ким Чен Ыном  на прошлой неделе. Встреча прошла очень гладко, сложились хорошие отношения.Об этом президент США Дональд Трамп написал в своем  Twitter, сообщает РИА Новости .
Ранее сообщалось, что в КНДР состоялась тайная встреча Майка Помпео с Ким Чен Ыном. Эта поездка позволила провести первую встречу на самом высоком уровне между двумя странами с 2000 года, то есть с момента переговоров госсекретаря Мадлен Олбрайт и северокорейского лидера Ким Чен Ира.
«Майк Помпео встретился с Ким Чен Ыном в КНДР на прошлой неделе. Встреча прошла очень гладко, сложились хорошие отношения. Детали саммита сейчас прорабатываются. Денуклеаризация будет великим достижением для мира, а также для Северной Кореи», — написал Трамп в Twitter.
Межкорейский саммит между лидером КНДР Ким Чен Ыном и президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином намечен на 27 апреля, после чего в мае предполагается провести встречу Ким Чен Ына с президентом США Дональдом Трампом.